افزایش وزن, تناسب اندام, سبک زندگی, کاهش وزن

ورزش می کنم اما وزنم زیاد شده ؟

ممکنه چند هفته تمرین پر تلاش انجام بدیم و بریم رو ترازو تا نتیجه زحماتمون را ببینیم . اما عددی که رو ترازو می بینیم ما رو ناامید می کنه . این می تونه باعث دلسردی و کم انگیزگی ما بشه . ما در این پست سعی داریم بررسی کنیم چرا گاهی با وجود ورزش کردن ، وزن اضافه می کنیم ؟ اگر شما هم سوالتون اینه که چرا با اینکه ورزش می کنم وزنم زیاد شده ، با ما همراه باشید .

عضله ، چربی یا آب

عضله چگالی بیشتری نسبت به چربی دارد یعنی به ازای یک واحد وزن ، عضله از چربی حجم کمتری اشغال می کند .اگز سایزتان کم شده ولی عدد روی ترازو تغییری نکرده یا زیاد شده ممکنه عضله جایگزین چربی شده باشد . مورد دیگر احتباس آب است : وقتی ورزش می کنید بدن آب را جهت بازسازی و ترمیم در خود نگه می دارد. پس بهتر است دقیقا بعد از ورزش وزن کشی نکنید.

Diet and weight, young frustrated woman, looking aside with pensive facial expression, feeling unhealthy, embracing mechanical scales, wearing orange sweater, poses isolated over yellow background.

عواملی که باعث اضافه وزن درحین ورزش کردن می شود

این رخ داد می تونه دلایل مختلفی داشته باشه که به مهمترین و متداولترین آنها در ادامه می پردازیم .ولی قبل از آن باید بدانیم که اضافه وزن می تواند به دلایل مختلفی مانند عضله سازی ، افزایش حجم اب یا چربی باشد. عددی که روی ترازو می بینیم به ما نمی گوید که کدام یک از مولفه های بالا به تفکیک بیشترین عامل است .

۱ – شاید ورزشی که انجام می دهید زیاد کالری سوز نیست

ورزش های مختلف خصوصیات و ویژگی های مختلفی دارند و می توانند اهداف مختلفی داشته باشند . در کل ورزش های هوازی مانند دویدن و پیاده روی و یا حلقه زدن و طناب زدن بیشترین کالری سوزی را دارد . برای مثال با بیست دقیقه حلقه زدن می توان چیزی حدود ۲۰۰ کالری سوزاند . اما با ۱۰ دقیقه شنا سوئدی رفتن بیشتر از ۸۰ تا ۱۰۰ کالری نمی سوزاند .

Fitness concept with bottle of water, sneakers, TRX, yoga mat and earphones on wood floor, Copy space

۲- عادت های غذایی نقش زیادی در کاهش وزن دارد

امیلی باور دارد که تغذیه ۸۰ در صد و ورزش ۲۰ در صد در لاغر کردن تاثیر دارد . کالری مورد نیاز برای زنان در روز میانگین حدود ۲۰۰۰ و برای مردان چیزی حدود ۲۵۰۰ کالری است . اگر ورزشی کنیم که برای مثال ۳۰۰ کالری بیشتر بسوزانیم ولی کل کالری مصرفی روز بیشتر از ۳۰۰۰ کالری باشد این روند منجر به اضافه وزن خواهد شد .

Calories food, temptation and loosing weight concept. Korean girl with lovely appearance looks on sweet muffin with great appetite, enjoys delicious treat, poses against pink background. Sweet life

۳ – متابولیسم شما کند است

سوخت و ساز بدن شما ممکن است به خاطر محدودیت کالری و یا خستگی غده فوق کلیه کاهش یابد . غذاهایی مانند لبنیات ، ماهی ، گوشت ، تخم مرغ ، آجیل و … می تواند منجر به افزایش متابولیسم بند شود . وقتی این غذاها هضم می شوند دمای داخلی بدن را افزایش می دهد .

Asian woman weight loss and diet concept

۴ – سعی کنید روال تمرینی متنوعی داشته باشید

تغییر در برنامه روزانه می تواند کالری سوزی را افزایش دهد . اگر برای مدت طولانی ای یک ورزش را انجام دهیم بدن عادت می کند و کالری سوزی کند می شود . برای مثال اگر یم کاهه که روی تردمیل می دوید بهتر است دوهفته طناب زدن و پیاده روی را امتحان کنید .

Man in a isolations. Guy training online. Man using a laptop.

    ۵ – خواب کافی

اگر ۷ تا ۹ ساعت هرروز بخوابید هورمون تنظیم کننده گرسنگی کنترل می شود . بدخوابی موجب ترشح هورمون گرلین می شود . هورمون گرلین وظیفه افزایش اشتها را در بدن بر عهده دارد. پس با دیر خوابیدن و ترشح هورمون گرلین اشتهای شما افزایش یافته و وزن شما افزایش می‌یابد

Young beautiful woman lying on the bed under blanket for sleeping, copy space

نتیجه گیری ورزش می کنم اما وزنم زیاد شده

تمرین کردن برای لاغری ضروری ست ولی کافی نیست . برای نتیجه گرفتن لازمه تا در کنار ورزش کردن نکات و مواردی که در بالا ذکر شد را رعایت کنیم . عواملی مانند خواب ، تغذیه ، تمرین مناسب و درست و … می توند منجر به نتیج مطلوب شود

شش استراتژی ذهنی برای کاهش وزن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *