تناسب اندام, رشته های ورزشی, کاهش وزن

کدام ورزشها بیشتر کالری می سوزانند؟

فرمول ساده ای به نظر می رسد : بیشتر از میزان کالری مصرف شده در روز کالری بسوزانید . این ثابت شده است که ورزش های هوازی در کاهش وزن و چربی سوزی بیشترین تاثیر را دارند . البته این به شرط بررسی و کنترل مصرف غذایی از لحاظ کالری است. آیا می دانید کدام ورزشها بیشتر کالری می سوزانند ؟

 

کالری چیست و کالری سوزی یعنی چی ؟

کالری واحد اندازه گیری مصرف انرژی در هنگام انجام فعالیت است . بدن به طور مستمر برای هر کاری کالری می سوزاند اما میزان آن به نوع و شدت فعالیت بستگی دارد .کالری سوزی پروسه ایست که در آن بدن با افزایش سوخت وساز به بالاتر از حد نرمال ، گرما یا انرژی تولید می کند .برای کاهش وزن به میزان نیم کیلو لازم است  چیزی حدود ۳،۵۰۰ کاری سوزانده شود. به همین خاطر به منظور کاهش وزن لازم است مقدار کالری مصرفی بطور دقیق و منظم تحت نظارت و کنترل قرار گیرد.

 

ورزش هایی که بیشترین کالری را می سوزانند

بیشترین کالری سوزی را ورزش هایی مانند دویدن و فوتبال دارند با این حال بسیاری از افراد احتمال دارد شرایط زمانی و فضایی این دو ورزش را نداشته باشند و یا اصلن این دو رشته را دوست نداشته باشند . ما در اینجا ورزش ها و تمرین های مختلف را با میزان سوخت و ساز تقریب به یقین آن را ذکر می کنیم .

 

دویدن

این تمرین بیشترین سهم را در کالری سوزی دارد و در حدود ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری در هر ساعت است . یکی از مهمترین مزیت های دویدن درگیری تمام بدن در حین ورزش است . سرعت کالری سوزی و کاهش وزن در این ورزش بسیار زیاد است .

 

ورزشکاری در حال دویدن در فضای آزاد با شلورک و تی شرت فسفری

 

طناب زدن

طناب زدن بیشتر مزایای تمرین دویدن را دارد اما کمی میزان کالری سوزی آن پایین تر از دویدن است . میزان سوزاندن کالری در این ورزش حدود ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ کالری در هر ساعت است . اکثر ورزشکارهای حرفه ای در خیلی از رشته ها با طناب زدن گرم می کنند و یکی از آیتم های ثابت تمرینی آنها می باشد . در حقیقت با وجود ساده بودن، این حرکت نقش موثر در هماهنگی اجزای بدن داشته و بر عملکرد کل بدن تاثیر دارد. علاوه بر این طناب زدن بطور خاص می‌تواند به ایجاد هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌ها کمک کند. می توانید در این لینک با انواع طناب های ورزشی آشنا شوید.

 

طناب زدن با بک طوسی

 

 

شنا کردن

شنا نیز فعالیتی بدنی با شدت بالاست و گزینه ای مناسب برای افرادی که از تعریق بیش از حد خوششان نمی آید . البته شنا به هدف  تفریح می تواند درصد پایین تری از کالری را بسوزاند . علاوه بر مزایای درمانی ، شنا می تواند به تعادل کلی بدن کمک شایانی کند .  میزان سوزاندن کالری در این ورزش حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ کالری در هر ساعت است .

 

 

فردی در حال شنا در استخر

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری هم می تواند در فضای باز انجام شود و هم به صورت ثابت در فضای بسته . دوچرخه سواری در صورتی که با سرعت مناسب انجام شود ضربان قلب را به حد زیادی بالا می‌برد. .

 

فردی همراه با دوچرخه در خیابان

 

ورزش های توپی

ورزش های توپی چون بر اساس دویدن و فعالیت های مداوم و پیوسته به علاوه مهارت های خاصی از آن رشته هست می تواند کالری بالایی بسوزاند . بسکتبال بالاتر از ۷۲۸ کالری در ساعت برای یک فرد ۹۰ کیلویی می سوزاند ، تنیس ۶۳۷ کالری در ساعت ، فوتبال ۶۰۰ تا ۹۰۰ کالری و همه این اعداد می توانند برای یک ساعت ورزش عدد بالایی محسوب شود .

 

دو پسر در حال انجام بازی بسکتبال خیابانی

 

ورزش های رزمی

میزان سوزاندن کالری در بوکس حدود ۵۴۰ تا ۸۰۰ کالری در هر ساعت و در تکواندو در هر ساعت ۷۵۲ کالری و در رشته هایی مانند موی تای یا کیک بوکسینگ حدود ۷۰۰ کالری است .

 

ورزشکاری در حال مشت زدن به کیسه بوکس در باشگاه

اسکی

اسکی یکی از ورزشهای بسیار مفید برای سوزاندن کالری است. این ورزش هم بالاتنه و هم پایین تنه را تحت تاثیر قرار داده و ضربان قلب را بالا می بـرد. به طـور مـتـوسط نیم ساعت آن تقریبا ۳۳۰ کالری می سوزاند. حرکت توپ بسیار غیرقابل پیش بینی است و وقتی نیازهای غیرقابل پیش بینی دارید، مغز و ماهیچه های خود را به چالش می کشید تا هرچه سریعتر منقبض شوند تا بتوانید بدن خود را جابجا کرده و موقعیت خود را بدست آورید.

 

فردی با لباس اسکی قرمز در حال اسکی رفتن

 

 

تمریناتی با سطح شدت متوسط ولی کالری سوزی بالا

در مواردی که در بالا ذکر شد می توان گف که در اکثر آنها نیاز به سلامتی کامل کل بدن و انجام فعالیتی و اساسی است و نیاز به صرف توان و انرژی کامل است . اما می توان تمریناتی که آسانتر و نیاز صرف انرژی کلی کمتر است اما کالری قابل ملاحظه ای را می سوزاند نیز از ورزش های کالری سوز مناسب نام برد . ورزش هایی مانند پیاده روی با ۲۸۰ کالری در ساعت و حلقه زدن با ۴۲۰ کالری در نیم ساعت می تواند در این سطح از تمرینات کالری سوز خوب برشمرد .

 

 

woman-using-hula-hoop-home-having-fun

 

 

نکاتی حیاتی برای “کدام ورزشها بیشتر کالری می سوزانند”

تمرینات را با توجه آسیب دیدگی و سابقه سلامتی خود تطبیق دهید . تمرینات را با شدت پایین شروع کنید با گذشت زمان تمرینات خود را شدید تر کنیددر حالی که برخی از تمرینات به وضوح کالری بیشتری نسبت به بقیه می سوزانند ، تمرین با بالاترین میزان کالری سوزی همیشه بهترین انتخاب نیست. باید ورزشی را انتخاب کنید که به آن علاق دارید تا بتوانید پای آن بمانید چون نتیجه گرفتن در تداوم است .

همچنین مهم است که با تمرینی مناسب با توانایی و سابقه سلامتی خود شروع کنید. اگر دردی یا مشکلی در ناحیه ای از بدنتان دارید سعی کنید تمرینی را کمترین فشار را به آن ناحیه می آورند انتخاب کنید .

مواردی که ذکر شد ورزش هایی بودند که بیشترین کالری را می سوزاند .اگر به نظر شما تمرین یا ورزش کالری سوزی جا ماند شما برای ما بنویسید .

 

 

یکی از منابع fitpeople.com

عواقب اضافه وزن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *