مجله تخصصی ورزشی | شروع کن | Shorokon | لاغری، تناسب اندام و بدنسازی

همه چیز درباره حلقه لاغری یا هولاهوپ

335

بازار داغ لاغری و تناسب اندام می تواند محل مناسبی برای سواستفاده سوداگران بازار شود. مسلما کمتر پیش می آید که روزی را شب کنیم ولی با تبلیغ قرص های لاغری یا دمنوش لاغری و یا هرچیزی که به نوعی به لاغری مربوط باشد برخورد نکنیم. اما این بین برخی وسایل ورزشی نیز ادعا می کنند که می توانند به شما در کاستن وزن کمک کنند. یکی از پر سر و صداترین و معروف ترین آنها حلقه لاغری است که موافقhن و مخالفان بسیاری دارد. در این مقاله سعی کردیم به این حلقه لاغری به صورت جامع و کامل نگاه کنیم. همین ابتدا خواهش می کنیم شما هم تجربه شخصی تان را با ما در میان بگذارند.

حلقه لاغری یا هولاهوپ

هولاهوپ که عقبه ای در یونان باستان دارد در ابتدا وسیله بازی کودکان بود ولی کم کم شکل و کاربرد تازه ای به خود گرفت. حلقه های لاغری معمولا از جنس پلاستیک و در اندازه های مختلفی برای کاربرد های مختلف استفاده می شود. بعضی از مدل های سبک تر آن برای ورزش های ایروبیک و یا برای کودک ونوجوان تولید می شود. حلقه های لاغری وزن دار نیز به منظور کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد و بین ۱ تا ۲ کیلو وزن دارند. نشاط و شادی تمرین هولاهوپ منجر شده تا از این وسیله ورزشی هم با کاربرد ورزش و هم تفریح در خانه و باشگاه ها و در رشته های ورزشی مختلف مانند ایروبیک ، زومبا و … استفاده شود.

تمرین با حلقه لاغری

تمرین با این وسیله از طریق حفظ تعادل حلقه در میان تنه شکل می گیرد و باعث جنبش و تحرک قسمت های زیادی از بدن می شود. این تحرک بالا و مداوم موجب شده است این تمرین را به عنوان یک تمرین هوازی بشناسیم. بسیاری از کسانی که ورزش با این ابزار ورزشی را تجربه کرده اند از درد و کبودی پس از تمرین صحبت کرده اند. آیا برای شما هم پیش اومده؟ در مورد چرایی کبود شدن حتما می گیم اما قبلش ببنیم چجوری باید حلقه بزنیم.

آموزش حلقه زدن یا چجوری حلقه لاغری یا هولاهوپ بزنم ؟

 1. قبل از شروع حتما با حرکات کششی و نرمشی گرم کنید.
 2. حلقه ای را انتخاب کنید که زمانی که آن را روی زمین مقابل خود می گذارید,به کمرتان برسد
 3. یک پا را کمی جلوتر قرار دهید.
 4. حلقه را از پشت به کمرتان بچسبانید و صاف نگه دارید.
 5. از یک طرف و تقریبا محکم بچرخانید تا حلقه شروع به حرکت کند.
 6. عدم نوسان و تاب خوردن حلقه هنگام شروع حرکت مهمترین نکته برای حلقه زدن است.
 7. با حرکت چپ و راست و یا عقب جلو سعی در حفظ تعادل حلقه کنید
 8. افتادن حلقه برا ابتدای کار طبیعی ست. به تمرین کردن اداممه دهید.

حلقه لاغری چقدر کالری می سوزونه ؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده است زنان چیزی حدود ۱۷۰ کالری در ۳۰ دقیقه و مردان چیزی حدود ۲۰۰ کالری در ۳۰ دقیقه سوزاندند.یعنی چیزی حدود ۷ کالری در دقیقه. این در حالی ست که استفاده از حلقه های وزن دار و دارای برجستگی در حین کالری سوزی باعث چربی کوبی و از بین بردن بافت چربی نیز می شود.

مزایای حلقه لاغری یا هولاهوپ

 • تقویت تنه و گلوتات
 • انعطاف پذیری مفاصل
 • کاهش وزن
 • تحریک گردش خون
 • انقباض ماهیچه های شکمی
 • تقویت عضلات شکم
 • از بین رفتن چربی های احشایی
 • بهبود کاکرد قلبی
 • افزایش انعطاف و قدرت بدن
 • ارتقای تعادل کلی بدن
 • هماهنگی بیشتر عصب و عضله
 • دور کمر را کاهش می دهد
 • سرگرم کننده است
 • ارزان و آسان است
 • با استرس مبارزه می کند
 • ایجاد حس نشاط و از بین بردن افسردگی
 • ایجاد فرمی زیبا در قسمت میان تنه
 • کاهش سطح کلسترول
 • افزایش توده عضلانی
 • افزایش روحیه و مبارزه با افسردگی
 • نسبتا ارزان و قابل حمل
 • افزایش سطح تمرکز
 • قابل استفاده برای تمام افراد فارغ از سن و جنسیت

 

 

حلقه زدن چه عوارضی دارد؟

بعضی از مخاطبان ما بر اساس تجربه ای که در کار با این وسیله ورزشی داشته اند موارد مختلفی از عوارض احتمالی این تمرین گفته اند. کمردرد ، دل درد و از همه شایع تر کبودی. در مورد کبودی در قسمت بعد به صورت کامل توضیحح می دهیم اما با وجود  معدود گزارش هایی که از کمردرد و دل درد گرفته ایم به تحقیق در سایت های معتبر پرداختیم.
طبق این تحقیقات در صورت عدم افراط در میزان ورزش با حلقه لاغری و تمرین نکردن بیش از بیست و پنج دقیقه در روز، می توان گقت که حلقه های لاغری هیچ مشکل احشایی و فقراتی بوجود نمی آورند. البته اگر کسی سابقه کمردرد دارد توصیه می کنیم که از حلقه های سبک تر استفاده کند و و بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز ورزش نکنند.

همچنین نوع حلقه زدن برای جلوگیری از حلقه زدن بسیار مهم است. اگر حلقه را مدل چرخاندن حول یک محور باشد و به صورت قر دادن باشد می تواند کمردرد به همراه داشته باشد. توصیه این است که مدل رفت و برگشتی به کنارین یا به جلو عقب حلقه زده شود.

چرا بعد از حلقه زدن بدنم کبود شد ؟

بعضی از کسانی که تازه شروع به حلقه زدن می کنند دچار کبودی در نواحی مختلف بدن می شوند و این باعث نگرانی آنها می شود. اما برخلاف شکل ظاهری بدن این کبودی طبیعی به نظر می رسد. خونی که در مویرگ ما جاریست بر اثر ضربه جابجا می شود و به همین دلیل پشت پوست دیده می شود.

بعد از کبودی حلقه زدن چه کنیم؟

پس کبودی در اثر حلقه زدن طبیعیه. اما اگه این موضوع باعث ناراحتی تون میشه می تونید تا از بین رفتن کبودی ها حلقه زدن را متوقف کنید و بعد از آن با تمرین خود را مجدد ادامه دهید. احتمال کبودی دوباره درهمان ناحیه بسیار کم است.

آیا می توان از کبودی بر اثر حلقه زدن پیشگیری کرد؟

تفاوت های جسمی و فیزیولوژیکی افراد منجر به واکنش های مختلفی نسبت به حلقه زدن می شود. خیلی ها با حلقه زدن اصلا دچار این کبودی نمی شوند. اما افرادی که دچار این مشکل می شوند اگر اصل تمرین تدریجی یعنی شروع کردن با ۵ دقیقه در روز و افزایش تدریجی طی هفته ها و ماه ها را رعایت کنند احتمال پیش آمدن این موضوع کاهش می یابد.

روزی چقدر حلقه بزنم ؟

اگر تازه کار هستید و سابقه حلقه زدن ندارید با پنج دقیقه در روز شروع کنید. سپس به تدریج می توانید این زمان را تا روزی بیست دقیقه در روز افزایش دهید. اما حتی پس از مهارت کامل و گذشت چند مدت نیز بیش از بیست تا نهایت بیست و پنج دقیقه در روز حلقه نزنید و سعی کنید این بیست دقیقه را به زمان های کمتر تقسیم کنید. و بیش از ۳ الی ۴ روز در هفته تمرین نکنید.

چه نوع حلقه ای با چه سایزی بخرم ؟

برای انتخاب نوع حلقه باید به چند فاکتور مهم توجه کنید:

اندازه یا قطر حلقه : وقتی حلقه را از یک لبه به صورت عمودی روی زمین قرار دهید ارتفاع آن باید تا میانه کمرتان باشد. می شود گفت اندازه معمول حلقه چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ سانت است.

وزن حلقه : بهتر است چنانچه تازه کار هستید از حلقه های سنگین تر استفاده کنید. چرا که زدن حلقه های سنگینتر راحت تر است. اما در صورتی که در حلقه زدن ماهرید و یا سابقه بیماری کمری دارید از حلقه های سبک تر استفاده کنید.

سایز بدن : اگر جثه کوچک تری دارید می‌توانید حدود ۵ تا ۱۰ سانتی متر از قطر حلقه بکاهید؛ در صورتی که جثه تان بزرگتر است به همین مقدار می‌توانید به قطر حلقه اضافه کنید.

نمی تونم حلقه بزنم و حلقه بعد از چندبار زدن می افتد

هرکاری در ابتدا نیاز به تجربه و مهارت دارد. این که شما در ب بسم الله نمی توانید حلقه بزنید دور از انتظار نیست و تقریبا برای همه اتفاق می افتد. ناامید نشوید با تمرین مداوم به قلق اصلی کار می رسید و اون لحظه ای ست که دیگر حلقه نمی افتد و شیرینی تمرین شروع میشه.

آیا حلقه زدن باعث افتادگی رحم می شود ؟

طبق نظر پزشک سایت هلث احتمال هرنوع آسیب داخلی برای حلقه های کمتر از ۱ کیلو بسیار پایین است. البته بار دیگه تاکید می کنیم که افراط و زیاده روی در هر کاری می تواند مضر باشد. حلقه زدن نیز از این قانون کلی پیروی می کند و توصیه می نیز این است بیش از بیست دقیقه با حلقه های یک کیلو به بالا و بیش از سی دقیقه با حلقه های یک کیلو به پایین تمرین نکنید.

یه ساله سزارین کردم ، آیا برای زایمان سزارین ضرر نداره ؟

در جواب این سوال باید صراحتا عرض کنیم که جواب یک خطی و مستقیم آن را نمی دانیم و در منبع های خارجی زبان نیز جواب شفافی برای این موضوع پیدا نکردیم. بهتر است عزیزانی که این سوال را دارند قبل از تمرین حتما از پزشک خود مشورت بگیرند.

آیا حلقه زدن برای دیسک کمر ضرری نداره؟

طبق ادعایی که سایت هوپولوژی می کنه نه. ولی در مورد مسائل پزشکی باید با احتیاط تر رفتار کرد. نظر ما اینه که از وزنه های خیلی سنگین استفاده نکیند و در میزان تمرین با حلقه نیز زیاده زوی نکنید. و مثل همیشه در این مورد با پزشکتون حتما مشورت کنید.

روز جهانی هولاهوپ

روز جهانی هوپ در اولین شنبه در اکتبر هر سال رخ می دهد. از یک طرف این یک روز سرگرم کننده است که مردم در سراسر جهان در گروه های بزرگ وکوچک جمع می شوند تا با حلقه های خود ورزش کنند. و از این طریق شور و شوق عمومی برای یک فعالیت سالم گسترش می یابد.

نکاتی برای استفاده از حلقه لاغری

 • از لباس مناسب و فیت بدنتان استفاده کنید.
 • بیش از بیست تا سی دقیقه در روز به صورت مستمر از حلقه استفاده نکنید
 • در صورت مبتلا بودن به بیماری هایی مانند مشکلات ستون فقرات و یا دیسک کمر با پزشک مشورت کنید و از ورزش بیش از حد بپرهیزید
 • بهتر است زمانی که حلقه می‌زنید هم در جهت عقربه‌های ساعت و هم در خلاف جهت عقربه‌های ساعت حلقه بزنید. می‌توانید هر ۵ دقیقه جهت حلقه‌زدنتان را تغییر دهید
 • اگر تمرکزتان بر روی شکم و پهلوست حلقه هولاهوپ سنگین انتخاب کنید
 • در صورتی که می‌خواهید با حلقه حرکات موزون انجام داده یا با آن مانور دهید بهتر است از حلقه‌های سبک استفاده کنید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.