مجله تخصصی ورزشی | شروع کن | Shorokon | لاغری، تناسب اندام و بدنسازی

پوکی استخوان و ورزش

42

وقتی فردی از پوکی استخوان رنج می برد ; باید احتیاط کند .  هر سقوط یا نیرو می تواند منجر به شکستگی شود .

همه ما در مورد پوکی استخوان شنیده ایم ;  ما به طور کلی معنی آن را می دانیم ، اما احتمالاً به آسیب شناسی بیماری خیلی دقیق نشدیم ;  ما توجه زیادی به آن نمی کنیم مگر اینکه عضوی از خانواده ما داشته باشد .
آیا هنگام پوکی استخوان می توان از نظر جسمی فعالیت  ورزشی کرد؟ چگونه می توانیم سلامت خود را به روشی فعال و ایمن بهتر کنیم؟

 

پوکی استخوان

با صحبت کوتاه در مورد این بیماری شروع کنیم ;  پوکی استخوان یک آسیب شناسی است که عمدتاً با کاهش تراکم استخوان مشخص می شود.

در داخل ، استخوان های ما از یک شبکه جامد از بافت ها تشکیل شده است که آنها را محکم می کند ; با این حال ، این شبکه می تواند به تدریج از بین برود . عوامل خاصی وجود دارد که می تواند روند وخیم شدن آن را تسریع کند ; از جمله سن بالا ، یائسگی ، بی تحرکی ، رژیم غذایی نامناسب و برخی از داروها . شایع ترین علامت از دست دادن استحکام این است که استخوان های شما به راحتی شروع به شکسته شدن می کنند.

 

knee

 

عملکرد بافت استخوان

برای آگاهی از چگونگی کار استخوان ها ، ذکر مختصری از موارد مهم است. بافت استخوان زنده است. گفته می شود ، بافت قدیمی جذب می شود و بافت جدید ، سالم و قوی تری به طور مداوم جایگزین آن می شود.

برای عملکرد خوب این چرخه ، علاوه بر مصرف برخی از عناصر مانند کلسیم ، باید از عملکرد سلولهایمان نیز اطمینان حاصل کنیم.
فشاری که استخوان هنگام ورزش تحمل  می کند سلولهای استخوانی را فعالتر کرده و باعث تداوم چرخه می شود. برعکس ، در هنگام  پوکی استخوان ، بدن دیگر بافت جدید استخوانی ایجاد نمی کند.

 

پیشگیری بهتر از درمان است

شیوع پوکی استخوان معمولاً در حدود ۵۰ سالگی نشان داده می شود. این بدان معناست که شروع آزمایشات برای تشخیص علائم اولیه این بیماری مفید است.  از این طریق می توانیم بهتر بفهمیم در کدام سطح هستیم و کدام نوع ورزش برای ما بهتر است.

با توجه به این ، مراجعه به پزشک بسیار مهم است ; در مواردی که علائم اولیه پوکی استخوان یا پوکی استخوان از قبل تثبیت شده دارید ; باید به متخصص فیزیولوژیک مراجعه کنید.
این متخصص می تواند توصیه کند که کدام تمرینات خاص را انجام دهید و از کدام یک باید اجتناب کنید ; آنها می توانند بسته به شرایط خاص خود به هر شخص مشاوره مشخصی دهند.

 

در صورت داشتن پوکی استخوان چه ورزشی کنیم ؟

 

سرانجام ، به طور خلاصه ، ورزش نه تنها برای مقابله با پوکی استخوان مهم است ; پوکی استخوان و ورزش دست به دست هم می دهند ; تنها نکته ای که باید به خاطر بسپاریم این است که کدام تمرینات را انجام می دهیم  ; ما نباید تمرینات سنگین یا تمرینات با وزن زیاد را انجام دهیم ; برای جلوگیری از زمین خوردن باید روی تعادل  خود کار کنیم .

اگر به پوکی استخوان مبتلا شده اید ; ما به راه رفتن زیاد و انجام تمرینات ملایم و متعادل محدود می شویم ;  همچنین می توانیم تمرینات هوازی کم فشار و حرکات کششی و نرمشی انجام دهیم .

 

 

منبع 

در شروع کن بخوانید :رابطه تنفس و ورزش

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.