مجله تخصصی ورزشی | شروع کن | Shorokon | لاغری، تناسب اندام و بدنسازی

تفاوت کرامپ با اسپاسم چیست؟

291

تفاوت کرامپ با اسپاسم چیست؟

هر دو گرفتگی عضلات هستند ولی تفاوتهائی بین کرامپ با اسپاسم از جهت تعریف پاتولوژیک و بیماری زائی وجود دارد;کرامپ در افراد سالم دیده می شود.
در صورتیکه علت اسپاسم اشکالی در دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی است;تروما و ضربات می تواند یک علت اسپاسم ها باشد; اسپاسم هم عضلات را درگیر می کند هم مفاصل را و می تواند کوتاه مدت باشد یا طولانی مدت.

کرامپ چه مقدار طول می کشد

کرامپ ها بیشتردر حد چند دقیقه و ثانیه هستند و اغلب این عضله را درگیر می کنند ; ولی اگر بگیرد درد شدیدی دارد و بعد درد را رها می کند حالت حمله ای دارد.در افراد سالم کرامپ می تواند به علت کمبود آب ,زیادی نمک و یا زیادی کلسیم هم اتفاق بیفتد.

تفاوت کرامپ با اسپاسم

تفاوت کرامپ با اسپاسم این ست که در اسپاسم افزایش تون عضلات مختلف رابه میزان های متفاوت درگیر میسازد;افزایش تون در عضلات خم کننده بیش از عضلات راست کننده است و در اندام های تحتانی تون در عضلات راست کننده بیش از عضلات خم کننده است.

به علاوه مقاومت عضلانی در تمام طول حرکات یکسان نیست بلکه در شروع حرکات غیر فعال بیشتر است و با ادامه حرکت کاهش می یابد;افزایش تون به سرعت حرکات بستگی دارد بطوری که حرکات غیر فعال با سرعت زیاد – اما نه سرعت های پائین – سبب افزایش مقاومت می شوند.اسپاسیته ممکن است تا چند روز پس از بروز ضایعه حاد ایجاد نگردد.

در کرامپ انقباضات غیر ارادی و مشخصا دردناک عضلات یا قسمتی از عضلات می باشند;احتمالا علت عمده بروز این مشکل به علت اختلال در قسمت پائینی اعصاب حرکتی می باشد.

عضله ممکن است بصورت برآمده و قابل لمس و سفت شود;کرامپ ها معمولا با کشیدن غیر فعال عضله گرفتار برطرف می شوند.کرامپ معمولا خوش خیم است و بروز در شب و در حین و یا پس از فعالیت شایع می باشد.اما کرامپ همچنین ممکن است تظاهری از بیماریهای نرون های حرکتی یا پلی نروپاتی , حاملگی , اورمی , کم کاری تیروئید , نارسائی غده فوق کلیه , کم آبی بدن و یا همو دیالیز باشد.

درمان

در صورت عدم وجود اختلال زمینه ای قابل درمان کرامپ هائی که ; در طول روز رخ می دهند ممکن است به درمان با فنی توئین به میزان ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم بصورت خوراکی یا کاربامازپین به میزان ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم سه بار در روز پاسخ می دهند.کرامپ های شبانه ممکن است با مصرف کینین سولفات، فنی توئین، کاربامازپین یا دیازپام در دوزی واحد در شب بهبود یابند.

در شروع کن بخوانید : پیشگیری و درمان کمردرد با پیلاتس

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.