مجله تخصصی ورزشی | شروع کن | Shorokon | لاغری، تناسب اندام و بدنسازی

تفاوت ورزش کراس فیت با بدنسازی و فانکشنال چیست ؟

345

زمان زیادی نیست که نام کراس فیت در زبان ها افتاده است و شباهت های کلی آن با بدنسازی ما این دو رشته را شبیه هم کرده است . اما آیا به راستی وجه تمایز تمرینات بیسیک و کراس فیت چیست ؟ در این پست با کلیات ورزش کراس فیت آشنا می شویم تا در انتهای پست کراس فیت را بشناسیم و بتوانیم انتخاب کنیم کراس فیت یا بدنسازی ؟امیدواریم در انتهای پست بین کراس فیت و دیگر رشته ها انتخاب کنیم .

کراس فیت چیست؟

این رشته ای ست که در اصل برای تقویت پرسنل نیروهای مسلح ایالات متحده ، مانند آتش نشانان و پلیس ایجاد شده است . به همین دلیل از نظر جسمی بسیار بیشتر از انواع دیگر آموزش ها چالشی است . کراس فیت ترکیبی از تمرینات قدرتی، استقامتی، ژیمناستیک، انفجاری، پلیومتریک، سرعتی و وزنه‌برداری به‌شیوه‌ی المپیکی با استفاده از کتل‌بل و وزن خود بدن است.

بسیاری از تمرینات CrossFit مبتنی بر تمرین عملکردی است ، با در نظر گرفتن این امر که اینها برای تمرین بخشهای زیادی از بدن به طور همزمان طراحی شده اند.

برای آشنایی بیشتر با این رشته می توانید از این مقال استفاده کنید : کراس فیت چیست

 

 

ورزشکار مرد جوان در حال تمرین در باشگاه

 

فانکشنال ترینینگ چیست ؟

برای تقویت یک عضله لازم است آن عضله تا حد توان خود تمرین داده شود . تمرینات قدیمی باشگاهی با قرار دادن بدن در حالت با ثبات و تقویت عضله به صورت ایزوله به این هدف دست پیدا می کردند. اما در تمرینات فانکشنال با قرار دادن بدن در وضعیت هایی با ثبات کمتر موجب هماهنگی و درگیر شدن گروههای عضلانی بیشتر می شود .
همچنین در تمرینات Functional تاکید بر تمریناتی است که بیش از یک مفصل را درگیر می کنند. هدف از تمرینات فانکشنال بهبود الگوهای حرکتی است که فرد در طی فعالیت های روزمره ، در حین کار کردن و فعالیت های ورزشی مورد استفاده قرار می دهد .
تمرینات فانکشنال ، تمریناتی هستند که در آن ها عضلات به صورت هماهنگ با یکدیگر کار می کنند تا فرد را برای انجام فعالیت های روزمره آماده کننند .

 

 

 

در باشگاه تعدادی مرد درحال ورزش کزدنند

 

 

تفاوت تمرینات کراس فیت با فانکشنال ترینینگ

این دو روش رشته در واقع نزدیکتر از چیزی است که فکر می کنید. این امر از آنجا ناشی می شود که هر دو روش تمرین مبتنی بر کار روی بدن به عنوان یک کل و تقسیم نکردن آن به بخشهای جداگانه است ، مانند ورزش باستانی خودمان فانکشنال ترینینگ قصد دارد عملکرد فیزیکی و حرکات طبیعی را که در طول زندگی روزمره ما رخ می دهد سهل و آسان کند و باعث بهبود کیفیت زندگی ما شود.

فانکشیونال مبتنی بر بهبود توانایی های جسمی با تقلید از تمرینات عادی روزانه است . بر اساس هیچ گروه عضلانی خاصی نیست ، بلکه بیشترین گسترش ممکن را دارد. همچنین شامل تقویت مفاصل و تاندون ها است که همراه با عضلات ، کل سیستم اسکلتی عضلانی را تشکیل می دهد.کار همزمان روی همه این مناطق به بهبود تناسب اندام کل بدن کمک می کند. ایده این است که بدن را برای فعالیت های انجام شده در زندگی روزمره آموزش دهید و از آسیب دیدن جلوگیری کنید.
خوب ، ما برخی از شباهت ها را دیده ایم. حال بیایید تفاوتهایی را که بین این دو روش آموزشی وجود دارد به وضوح ببینیم. با توجه به موارد فوق ، ما مهمترین تفاوتهایی را که باید در انتخاب یک رشته با رشته دیگر در نظر گرفت ، به شما نشان خواهیم داد .

  • کراس فیت مبتنی بر آموزش عملکردی است اما تمرینات با شدت بسیار بیشتری دارد.
  • فانکشیونال می تواند شامل سطوح مختلف شدت باشد.
  • تمرینات CrossFit شامل وزنه برداری و تمرینات بدنسازی است.
  • توانبخشی و کمک به آسیب دیدگی یکی از ایده های اصلی ای بود که برای اولین بار فانکشیونال ایجاد کرد .
  • در CrossFit ، توانایی های جسمی و سن فرد می تواند یک عامل محدود کننده باشد. همه نمی توانند آن را انجام دهند .
  •  کراس فیت  بر پیشرفت شخصی متمرکز است .
  • بهبود آمادگی جسمانی برای برخی از ورزش ها یا ورزش در زندگی روزمره هدف اصلی فانکشیونال  است .

 

 

مردی در حال تمرین در کنار کتل و وزنه در باشگاه

 

 

تفاوت های اصلی کراس فیت و بدنسازی

اصلی ترین تفاوتی که بین این دو وجود دارد این است که تمرکز ورزش کراس فیت  بر کوتاه بودن از نظر زمان و شدت تمرین است و هدف نهایی آن افزایش ظرفیت بدن است ولی بدنسازی بر تقویت و زیبایی عضله و اندام تمرکز دارد . بدنسازی یک ورزش فردی است اما کراس فیت می تواند یک ورزش گروهی انرژی بخش باشد .

معمولا در تمرینات بدنسازی تمرکز بر یک یا دو عضله در هر نوبت تمرین است اما در باشگاه کراس فیت فشار بر تمام بدن است .

 

 

bodybuilder-dumbbells-gym

 

 

نتیجه گیری برای انتخاب بین کراس فیت ، بدنسازی و فانکشنال

انتخاب رشته تمرینی برای ورزش می تواند بستگی به هدف شما از ورزش کردن داشته باشد . اگر هدفتان از ورزش زیبایی ظاهری عضلانی است و از شلوغ کاری در تمرین و حرکات انفجاری خوشتان نمی آید بدنسازی می تواند برای شما انتخاب درستی باشد . اگر از افراد خوش انرژی ای هستید که هیجان را در تمرین دوست دارید می توانید از کراس فیت استفاده کنید . واگر هدفتان از تمرین بهبود عملکرد کلی ، افزایش توانایی و سلامتی برای انجام امور روزانه ست می توانید از رشته فانکشیونال بهره ببرید .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.