رژیم و تغذیه, روانشناسی و انگیزشی, سبک زندگی

اعتیاد به مواد غذایی

 

 

غذا بخش مهمی از زندگی است ،اما بعضی اوقات عادات غذایی ما ممکن است ناسالم باشد . مثل دیر غذا خوردن .غذا منبع تغذیه و لذت است ، اما گاهی اوقات غذا خوردن می تواند مرحله لذت بخش بودن را پشت سر بگذارد و به قلمرو اعتیاد منتقل شود. اعتیاد به مواد غذایی موضوع امروز مجله شروع کن است .

آیا اعتیاد به مواد غذایی واقعی است؟

بله ! شواهد نشان می دهد که اعتیاد به مواد غذایی واقعی است ، به خصوص هنگامی که ما در مورد غذاهای فرآوری شده ، شیرین و شور صحبت می کنیم. این غذاها بسیار خوش طعم به حساب می آیند ، به این معنی که کام را لذیذ می کند و پیغام لذت به مغز می دهد.

مواد غذایی به ویژه غذاهای بسیار خوش طعم باعث تحریک مرکز پاداش مغز می شوند و برای برخی افراد این تحریک می تواند آنچه را که در اعتیاد به مواد مخدر یا الکل اتفاق می افتد تکرار کند.

در طبیعت ، مغز به ما برای درگیر شدن در رفتارهای بقا (مانند غذا خوردن و رابطه جنسی) از طریق انتشار دوپامین (هورمون حس خوب) پاداش می دهد. معمولاً سیری بعد از خوردن غذا از این دست اتفاق است

مواد غذایی و اعتیاد صنعتی

اعتیاد به مواد غذایی یک بیماری نسبتاً جدید است ، و این فقط به این دلیل نیست که مواد غذایی برای بیشتر ما از قبل در طول تاریخ آماده تر است (هرچند که این نیز نقش ایفا می کند).

شرکت های مواد غذایی صنعتی از تیم های تحقیقاتی استفاده می کنند تا از ترکیب مناسب مواد تشکیل دهنده طعم دهنده برای تهیه غذاهای اعتیاد آور استفاده کنند. این یکی دیگر از دلایلی است که خوردن غذای واقعی بسیار مهم است.

همه ما متکی به غذا هستیم. همانطور که در بالا توضیح داده شد ، یک دلیل بیولوژیکی برای جستجوی غذا وجود دارد و یک دلیل بیولوژیکی به عنوان پاداش . لذت بردن از غذا و پیدا کردن لذت در غذا اشکالی ندارد.

علائم اعتیاد به مواد غذایی

محققان در مرکز علوم و سیاست های مواد غذایی دانشگاه ییل رود ، پرسشنامه ای تهیه کرده اند که می تواند به شناسایی افراد مبتلا به اعتیاد به مواد غذایی کمک کند. در اینجا علائمی وجود دارد که صفحات پرسشنامه برای آنها نشان می دهد:

  • خوردن غذاهای اعتیاد آور در مقدار زیاد و برای دوره های طولانی تر از زمان مورد نظر (به عنوان مثال ، خوردن تا بیماری)
  • میل مداوم یا تلاشهای ناموفق مکرر برای متوقف کردن غذای اضافی
  • وقت و انرژی زیادی را برای به دست آوردن ، خوردن مصرف شود
  • انجام فعالیتهای مهم اجتماعی ، شغلی یا تفریحی در الویت های بعدی باشد
  • استفاده علیرغم آگاهی از عواقب جانبی (از دست دادن روابط ، افزایش وزنو غیره) ادامه دارد
  • داشتن علائم ترک جسمی مانند اضطراب یا اضطراب هنگام کاهش مصرف غذا و / یا خوردن غذا برای رفع آنها
  • پریشانی قابل توجه ناشی از خوردن غذا (افسردگی ، اضطراب ،احساس گناه ، و غیره)

اگر فکر می کنید ممکن است برخی از علائم اعتیاد به مواد غذایی را داشته باشید ، شاید هشداری باشد برای گرفتن کمک

 

 

 

 

آیا اعتیاد جسمی است یا روحی ؟

مانند بسیاری از اعتیادهای دیگر ، اعتیاد به مواد غذایی می تواند عاطفی ، جسمی و یا هر دو باشد. هوس ها روش بدن برای بازگشت به تعادل (هوموستاز) است. عدم تعادل جسمی (مانند نداشتن مقدار کافی از عناصر ریز مغذی) می تواند نقش ایفا کند ، اما دودیر خاطرنشان می کند که اعتیاد به مواد غذایی اغلب یک مؤلفه عاطفی دارد.

علل جسمی اعتیاد به خوردن

چند راه مهم وجود دارد که باعث می شود اعتیاد به مواد غذایی در اثر مشکلات جسمی ایجاد شود.

فشار

استرس یک مشکل بزرگ در زندگی مدرن است ; اما استرس می تواند نقش مهمی در اعتیاد به مواد غذایی داشته باشد ; حالت جنگ و گریز که همه با آن آشنا هستیم ; پاسخی قدیمی است که ما را در امان نگه می دارد .
وقتی گرگ در غار باشد ; این پاسخ سطح قند خون را افزایش می دهد (برای انرژی سریع) ، فشار خون را بالا می برد (برای کنترل احتمال زخم خونریزی) و سیستم ایمنی بدن را از طریق التهاب فعال می کند (برای مقابله با عفونت). همه این سناریو کاملاً کار می کند زیرا به محض اینکه تهدید تمام شد ، همه این سیستم ها به حالت عادی باز می گردند.

اما در زندگی مدرن ، استرس از منبعی ناشی می شود که لزوماً از بین نمی روند ; یک محیط کار دشوار ، برنامه شلوغ خانواده و سایر عوامل استرس زا روزمره همه نمونه ای از عوامل استرس زا مدرن هستند ; آنها باعث می شوند بدن به همان روشی که گرگ انجام می دهد پاسخ دهد ، مگر اینکه تهدید از بین نرود (یا به سرعت دیگری جایگزین شود).

هورمون های استرس (مانند کورتیزول) در طی این چرخه آزاد می شوند و می توانند باعث هوس قند ، نمک و چربی شوند.

در مواقع استرس ، بدن به طور طبیعی ما را به جستجوی این غذاها سوق می دهد زیرا آنها سریع  منبع انرژی هستند و بعدا به راحتی به عنوان انرژی (چربی) روی بدن ذخیره می شوند ; در طبیعت ، این یک سیستم عالی برای بقا است.

اما در جامعه مدرن ، این غذاها به راحتی در دسترس هستند ; به همین دلیل اعتیاد به مشکل تبدیل می شود.

عدم تعادل هورمونی

هورمون های استرس همانطور که در بالا گفته شد نقش دارند اما هورمون های دیگر نیز می توانند در اعتیاد به غذا تأثیر بگذارند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که کمبود هورمون (GLP-1) باعث پرخوری موش ها ، به ویژه غذاهای چرب می شود.

در بررسی سال ۲۰۱۸ که قبلاً مورد بحث قرار گرفت ; همچنین مشخص شد که تفاوت در هورمون ها (میلین ، پرولاکتین ; هورمون تحریک کننده تیروئید) در آن دسته از شرکت کنندگان که معیارهای اعتیاد به مواد غذایی را برآورده می کنند و آنهایی که نداشتند وجود دارد. این نشان می دهد

علل عاطفی اعتیاد به مواد غذایی

هنگامی که اعتیاد به مواد غذایی یک ماده عاطفی دارد ، می تواند پیچیده تر باشد. در اینجا برخی از دلایل عاطفی آورده شده است:

عدم توانایی در مقابله با احساسات منفی

دقیقاً مانند داروهای تفریحی ، احساسی که از خوردن غذاهای شیرین ، شور یا چرب دریافت می کنید می تواند احساسات منفی را پوشانده باشد.
غذا خوردن یکی از راه های مقابله با این احساسات منفی است ; زیرا نسخه دوپامین را فراهم می کند که باعث می شود احساس خوبی داشته باشیم ;  هنگامی که مهارت لازم برای مقابله با احساسات منفی را نداریم ; ساده ترین کار برای کمک به مواد (از جمله غذا!) است.

براساس ژورنال  Physiology & Behience ، اعتیاد به غذا بیشتر به جای جستجوی احساسات مثبت بر تسکین یا دوری از احساسات منفی متمرکز شده است.

نیازهای برآورده نشده

مقاله ای در روانشناسی امروز استدلال می کند که ; اعتیاد به مواد غذایی در واقع میل به عشق و امنیت است ; دو چیز همه ما به آن نیاز داریم.
در این مقاله توضیح داده شده است که ; بسیاری از افرادی که مشکلات خوردن عاطفی دارند نیز دارای روابطی هستند ; زیرا هم غذا و هم روابط راهی برای جستجوی این احساسات است ; اما استفاده از مواد غذایی برای آسایش به جای یافتن راهی برای رفع این نیازها می تواند ناسالم باشد.

عزت نفس پایین

بسیاری از افرادی که مشکل خوردن احساسی دارند یا اعتیاد به خوردن دارند ; عزت نفس پایینی دارند اما مشخص نیست کدام یک باعث دیگری شده است.
یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ نشان داد که خوردن پرخاشگر (در زنان و مردان) با صفات عاطفی منفی افسردگی ; عزت نفس پایین و روان رنجوری همراه است.

در حالی که ما نمی دانیم اعتماد به نفس پایین دلیل مستقیمی در اعتیاد به مواد غذایی است ; مقابله با آن فقط می تواند کمک کند.

فوائد سیب زمینی برای ورزشکاران
درمورد اعتیاد به غذا چه باید کرد

مقابله با اعتیاد به مواد غذایی پیچیده است و اغلب شامل پرداختن به بیش از یک دلیل اساسی می شود ; اگر فکر می کنید ممکن است شما اعتیاد به مواد غذایی یا مشکل خوردن احساسی داشته باشید ; کمک گرفتن از متخصصان سلامت روان و تغذیه است .

این مقاله توسط پزشک معالج خانواده ، مدیحه سعید ، پزشکی بررسی شده است

 

 

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *