تناسب اندام

کی متوجه کاهش وزن می شویم؟

کی متوجه کاهش وزن می شویم؟

کی متوجه کاهش وزن می شویم؟

عوامل مختلف زیادی وجود دارد که بر سرعت کاهش وزن شما ; در نتیجه نتایج ورزش یا رژیم غذایی تأثیر می گذارد. متأسفانه ، هیچ پاسخ روشنی درباره چگونگی زمان کاهش وزن شما وجود ندارد.

برخی مولفه ها که در کاهش وزن موثرند را باهم مرور کنیم :

وزن هنگام شروع کاهش وزن مهم است

وزن شروع شما تا چه حد به نتیجه بستگی دارد. به عنوان مثال ; اگر وزن شروع شما به محدوده چاقی در شاخص توده بدنی (BMI) سقوط کند ، غیرممکن نیست که وزن شما به سرعت تغییر کند;با این حال ، نوسان وزن ممکن است در یک قالب بزرگتر قابل توجه نباشد;اگر شما  BMI کمتری دارید ، وزن ممکن است کندتر از بین برود ، اما سریعتر آشکار می شود.

هنگامی که اندازه بدن شروع شما بزرگتر است ، به احتمال زیاد در روزهای ابتدایی برنامه ; وزن بیشتری با سرعت بیشتری از دست می دهید اما خیلی به چشم نخواهد آمد.

نوع رژیم غذایی

بعضی از برنامه های رژیم غذایی شامل یک مرحله اولیه است که ; منجر به تسریع در کاهش وزن می شود. بسیاری از برنامه های محبوب شامل شروع پرش به مدت یک یا دو هفته است که; محدودیت غذا شدیدتر است و وزن بیشتری را از دست می دهید.

در این مرحله اولیه می توانید پنج پوند یا بیشتر در هفته از دست بدهید;در نتیجه ، کاهش وزن زودتر قابل توجه خواهد بود;با این حال ، کاهش وزنی که در طی این مراحل تجربه می شود ; غالباً ناشی از کاهش آب در اثر محدودیت کربوهیدرات است ، نه از بین رفتن چربی.

مصرف کربوهیدرات

محدودیت کربوهیدرات می تواند باعث از دست رفتن سریع آب شود;بدن شما برای ذخیره کربوهیدرات ها به آب نیاز دارد;وقتی میزان کربوهیدرات های مصرفی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهید ; آب مورد نیاز برای ذخیره آن را نیز از دست می دهید.

مصرف آب اضافی به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید; و لاغرتر به نظر برسید حتی اگر مقدار چربی بدن شما تغییر نکرده باشد.

برای برخی از افراد ، از دست رفتن وزن آب می تواند تفاوت بین دو اندازه لباس را ایجاد کند;اما کاهش وزن آب با از دست دادن چربی متفاوت است;در حالی که قطع کردن کربوهیدرات می تواند یک رویکرد هوشمندانه برای کاهش وزن باشد ، باید بخشی از برنامه جامع تغذیه سالم برای کاهش وزن پایدار باشد.

فرکانس وزنی

تحقیقات به طور کلی نشان می دهد که وزنه زدن به طور منظم ، چه روزانه و چه هفتگی ، با کاهش وزن همراه است;ممکن است وزنه زدن هفتگی با ارزش تر باشد ، زیرا این امر به شما نشان می دهد که به جای یک روزه ، یک هفته پیشرفت دارید.

دلایل زیادی وجود دارد که وزن شما در حال نوسان روزانه است ; و همیشه نتیجه این نیست که چقدر خوب برنامه کاهش وزن خود را دنبال کرده اید.

روش اندازه گیری

وقتی برنامه کاهش وزن را شروع می کنید ; ممکن است هدف شما این باشد که در اندازه لباس های کوچکتر قرار بگیرید

برخی دیگر می خواهند تغییراتی در قسمت خاصی از بدن مانند رانها یا شکم مشاهده کنند.

در نهایت ، همه ما می خواهیم در احساس خوبی داشته باشیم ; اما اینکه چگونه پیشرفت را اندازه می گیریم می تواند همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد.

چگونه متوجه تغییر وزن خود می شویم؟

در اکثر موارد ، شما به احتمال زیاد در درجه اول تغییرات را در ترازو مشاهده خواهید کرد .

یک ترازوی دیجیتال می تواند تغییرات جزئی در کل وزن بدن شما (حتی کسری از پوند) را برای شما نشان دهد.

در مرحله بعد احتمالاً تغییراتی در لباس خود مشاهده خواهید کرد;اندازه واقعی شما فوراً تغییر نخواهد کرد ، اما متوجه خواهید شد که لباس های شما متفاوت به نظر می رسند;اگر معمولاً لباس متناسب تری می پوشید ، احتمالاً زودتر متوجه این تغییر خواهید شد;در نهایت ، کاهش وزن کلی شما ممکن است منجر به تغییر اندازه لباس شما شود.

برخی از افراد بلافاصله شاهد تغییر در اندازه ران ، شکم یا صورت خود هستند;این می تواند ژنتیکی باشد. این تغییرات می تواند قبل یا بعد از مشاهده تغییراتی در نحوه مناسب لباس شما اتفاق بیفتد.

اگر روال شما شامل یک برنامه تمرینی باشد ; احتمالاً تغییرات سریع قسمت بدن را زودتر مشاهده خواهید کرد. ورزش می تواند شکل بدن شما را تغییر دهد.

همچنین به یاد داشته باشید که افزایش توده عضلانی می تواند منجر به افزایش وزن در مقیاس شود حتی وقتی چربی بدن خود را از دست می دهید ; دلیل دیگری برای پذیرش یک رویکرد جامع برای “سنجش” نتایج کاهش وزن به جای تمرکز بر روی عدد است.

تغییر وزن هفته به هفته چگونه است؟

هفته اول: بیشتر افراد در طول این هفته شاهد تغییر برخی از مقیاس ها (معمولاً تا پنج پوند) هستند. شما به احتمال زیاد احساس بهتری خواهید داشت ، اما تغییرات عمده ای در بدن شما مشاهده نمی کنید.

هفته دوم: در طول دو هفته احتمالاً شما شروع به مشاهده تغییراتی در ظاهر و بدن می شوید. تمرین راحت تر می شود و لباس های شما شروع  به گشاد شدن می کنند.

هفته سوم: این اغلب زمانی است که شما در سفر کاهش وزن احساس تحرک می کنید. اگر در برنامه خود سازگار بوده باشید ، بدن شما به خوبی پاسخ خواهد داد و احساس می کنید که این برنامه موفقیت آمیز است.

هفته چهارم: تا این زمان ممکن است که شما وزن کافی (با خیال راحت) را از دست داده باشید تا سایز لباس هایتان مطلوب شود.

بعد از هفته چهارم: بسته به میزان وزنی که باید از دست بدهید ، ممکن است شروع به بازگشت به یک برنامه غذایی تنظیم شده برای نگهداری وزن کنید

بعد از چند هفته رژیم غذایی و ورزش به دنبال نتایج کاهش وزن خود باشید اما با خودتان مهربان و صبور باشید. بدن هر فرد منحصر به فرد است و میزان ضعف در آن می تواند از نظر شخص دیگری متفاوت باشد.

 

شش استراتژی ذهنی برای کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *