رشته های ورزشی

کراس فیت چیست؟ crossfit

کراس فیت چیست؟

کراس فیت چیست؟

کراس فیت یک رژیم و برنامه برای تناسب اندام است;که توسط گرگ گلسمن در سال ۲۰۰۰ بنیان گذاری وثبت تجاری شده است;

کراس فیت شامل تمرینات جسمانی و تناسب اندام می شود;تمرینات کراس فیت ترکیبی از وزنه برداری ، پلایومتریک(نوعی از تمرین‌های ورزشی بر پایه حرکات سرعتی، قدرتی و بهبود عملکرد سامانه عصبی عضلانی ست) ،پاورلیفتینگ ، ژیمناستیک ، کالیستنیک(نوعی رشته خیابانی که با انقباض ماهیچه موجب افزایش توان و قدرت تارهای ماهیچه انسان می شود) و دیگر تمرین های استقامتی می شود.

هدف تناسب ریوی  قلبی;استقامت، قدرت و استحکام عضلانی، انعطاف، نیرو، سرعت، چالاکی، تعادل، هماهنگی و دقت است . کراس فیت به ۳ تا ۵ روز کار دv هفته نیاز دارد. تمرینات شدید و کوتاه هستند و ۵ تا ۱۵ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشند.

این رشته ای است مناسب برای نیروهای ارتشی; دانشگاه‌های پلیس، بوکسورها و ورزشکاران رزمی تا آن‌ها را برای شرایط غیر منتظره آماده کنند.

کراس فیت در ایران زیرمجموعه فدراسیون ورزش های همگانی می باشد.

ورزش‌های کراس فیت ازنوع ورزش‌های انفجاری است و استراحت بین آن‌ها بسیار کم است.

تغذیه در کراس فیت

کراس فیت برنامه خوراک روزانه‌ای توصیه می‌کند که شامل ; ۴۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین و ۳۰ درصد چربی است. این برنامه با مصرف گوشت و سبزیجات، آجیل و دانه ها، چند نوع میوه، کمی نشاسته و بدون شکر اجرا می‌شود. برنامه تغذیه کراس فیت توسط مشاور تغذیه تاییدشده ایجاد شده است.

بعضی از تمرین های کراس فیت

برخی از ورزش‌های روزانهwod از نام ورزشکاران و قهرمانان ارتش برگرفته شده است

باربارا: این تمرین شامل ۲۰ مرتبه حرکت بارفیکس، ۳۰ مرتبه حرکت شنا، ۴۰ مرتبه حرکت درازونشست و ۵۰ بار حرکت چمباتمه وزن بدن است که به ترتیب انجام می‌شود و در انتهای هر دوره، تنها یک استراحت ۳ دقیقه‌ای امکان دارد.

انگی: ۱۰۰ مرتبه حرکت بارفیکس، ۱۰۰ مرتبه حرکت شنا، ۱۰۰ مرتبه درازونشست، ۱۰۰ مرتبه چمباتمه وزن بدن که در تمام طول ورزش با هم جمع می‌شوند. (اگر به اندازه کافی اندامتان متناسب نیست، پشت سر هم انجام ندهید.)

مورف: دوی زمان بندی شده به طول یک مایل به همراه ۱۰۰ بار حرکت شنا، ۱۰۰ بار بارفیکس، ۳۰۰ بار چمباتبه زدن وزن بدن که در پایان هر یک مایل دویدن انجام می‌شود.

جکی: یک هزار متر پاروزدن، ۵۰ مرتبه وزنه زدن با یک وزنه انتخابی و ۳۰ مرتبه حرکت بارفیکس. (ترجیحا بدون هیچ استراحتی بین تمرینات انجام شود)

دیگر حرکات

حرکت پاورکلین:بلند کردن هالتر و بالا آوردن آن تا جلو و روی شانه‌ها، همراه با سرعت و قدرت.

حرکت بِرپی:برای انجام این حرکت نیاز به هیچ وزنه‌ای ندارید;در این حرکت روی زمین می‌ایستید و باسرعت به‌حالت شنا روی زمین قرار می‌گیرید و یک بار حرکت شنا را اجرا می‌کنید;سپس به‌حالت اسکوات می‌روید و به‌صورت انفجاری به سمت بالا می‌پرید.

اسنچ:بلند کردن متوالی و سریع هالتر از روی زمین و بالا آوردن آن تا روی سر، درحالی که بازوهای شما راست شده باشند.

تراستر:این حرکت تماما با تکیه بر وزن بدن انجام می‌شود و برای شروع آن باید ایستاده باشید; و هالتری را تا جلوی شانه‌هایتان بالا آورده باشید;سپس باید به حالت اسکوات پایین بیایید تا زانوهای شما درحالت موازی با زمین قرار گیرند، سپس به‌سرعت بالا می‌آیید و هالتر را به سمت بالای سر خود پرس می‌کنید.

تمرینات دیگری نیز وجود دارند؛ انواع شنا، دراز و نشست و بارفیکس;در این ورزش عموما از ، توپ‌های ورزشی، طناب و دستگاه‌ پارویی استفاده می‌شود.

برخی از فواید و جذابیت های کراس فیت

-مدت زمان کمتر تمرین به دلیل فشردگی

-امکان انجام در خانه  و بدون تجهیزات گران

-مناسب برای ورزشکاران حرفه ای برای حفظ آمادگی

-بهترین روش برای ایجاد تنوع در تمرینات معمولی است

مصدومیت در کراس فیت

هرچند این رشته  با استفاده ازحرکات کامپاند (چند مفصله) کمترین آسیب را به مفاصل می‌رساند ; زیرا فشار وارد شده به بدن در مفاصل مختلف پخش می‌شود ; اما آسیب دیدگی در این رشته زیاد رخ می دهد. مخصوصا اگر آشنایی کامل با نحوه صحیص انجان دادن حرکات نداشته باشید;کراس فیت بیشتر برای افراد سالمی مناسب است که تمرینات مرتب و منظم دارند.

در شروع کن بخوانید :آشنایی با رشته زومبا

یکی از منابع wikipedia

 

چگونه در بوکس بهتر شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *