مکمل های غذایی

کراتین مونوهیدرات و تاثیر آن بر عملکرد ورزشی

تأثیر کراتین مونوهیدرات بر عملکرد ورزشی

کراتین مونوهیدرات و تاثیر آن بر عملکرد ورزشی

کراتین مونوهیدرات یک پپتید کوچک می‌باشد که از اسیدهای آمینه تشکیل شده است ; (“بلوک های ساختمانی پروتئین”). این ماده در کبد، پانکراس و کلیه تشکیل می‌شود;اغلب با کمک اسید آمینه به نام گلیسین، آرژنین و متیونین;مصرف کراتین مونوهیدرات به شما درانجام بهتر حرکت پرس سینه ، پرش و قدرت بدن کمک می کند.

محققان به بررسی اثرات کراتین بر سوخت و ساز هوازی و بی هوازی پرداختند;علاوه بر این ، آنها توانایی خود را در بهبود حرکات قدرتی و انفجاری ثابت کرده اند.

اثرات کراتین منوهیدرات بر قدرت

کراتین مونوهیدرات به علت افزایش قدرت  یک ماده محبوب در بین ورزشکاران است;هم در رشد قدرت و هم در افزایش اندازه عضلات ، کراتین می تواند کارهای زیادی انجام دهد.

چندین مطالعه وجود دارد که کارایی این ماده را ارزیابی کرده است;آنها به پرس سینه و پرش های عمودی و حتی ترکیب بدن نگاه می کنند. نمونه آن این تحقیق است که در سال ۲۰۱۹ در Nutrients منتشر شد.

کراتین مونوهیدرات یکی از اولین مسیرهای انرژی است;بنابراین ، دریافت مقدار زیادی از این ماده به بدن شما کمک می کند عملکرد ورزشی را تقویت کنید.

با این وجود ، تقریباً همه کارشناسان به استفاده از یک پروتکل دوز ثابت ، که در طول زمان پایدار است موافقند.

کراتین مونوهیدرات قدرت هوازی را افزایش می دهد

علاوه بر اینکه کراتین مونوهیدرات یک مکمل مفید برای توسعه قدرت است ;نشان داده شده است که کراتین منوهیدرات در متابولیسم هوازی مؤثر است;این ماده به ورزشکاران در هنگام تمرین استقامتی کمک می کند. این مطابق مقاله ای است که در مجله Applied Physiology Nutrition و Metabolism منتشر شده است.

همچنین ، این ماده به بهبود ترکیب بدن کمک می کند;مصرف آن به افزایش توده عضلانی و کاهش چربی مربوط می شود که این امر به نفع ورزشکاران است. صرف نظر از این ، معلوم نیست که آیا تأثیرات در افزایش عضلات از توانایی آموزش بیشتر وجود دارد یا خیر.

برای ورزش های مقاومتی نیز از یک دوز پایدار استفاده می کنند;به این ترتیب حداقل دو ماه ماده را مصرف می کنند ، سپس یک ماه استراحت می کنند

کراتین منوهیدرات و کافئین

تحقیقات از احتمال کافئین در کاهش اثرات کراتین یاد کرده اند;آزمایشات بالینی شواهد محکمی نشان نمی دهند. اما ، متخصصان توصیه می کنند که هر دو ماده را با هم مصرف نکنید از این طریق می توانید از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

همچنین ، به یاد داشته باشید که برای به حداکثر رساندن اثرات کراتین مونوهیدرات ; باید آن را با تعداد کمی قند مصرف کنید. به این ترتیب ، متابولیسم آنابولیک اتفاق می افتد ، تولید انسولین را افزایش می دهد و به سلول های ماهیچه ای شما کمک می کند. کراتین موجود در سلول های ماهیچه ای به عملکرد ورزشی کمک می کند.

در آخر
اگر تصمیم دارید که مصرف کراتین مونوهیدرات را شروع کنید ، توصیه می کنیم از کارشناس کمک بگیرید سلامتی بر هرچیزی ارجحیت دارد. شکم درد ،برون روی،بی قراری،حالت تهوع،یبوست و …برخی از عوارض احتمالی این مکمل است.

در شروع کن بخوانید :آشنایی با مکملهای ورزشی و کارکردهای آن ها در بدن انسان

کافئین و ورزش

یک نظر برای “کراتین مونوهیدرات و تاثیر آن بر عملکرد ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *