پزشکی و سلامت, رژیم و تغذیه, مکمل های غذایی

کافئین و ورزش

کافئین و ورزش

کافئین و ورزش

ترکیب کافئین با ورزش غیر معمول نیست ; کافئین می تواند به بهبود عملکرد و کاهش احساس خستگی کمک کند. با این حال این مهم است که بدانید رابطه بین کافئین و ورزش تا چه اندازه سودمند است.

نوشیدن قهوه برای کمک به شما در مطالعه یا کار در شب یک عادت عموما پذیرفته است;با این حال ، آیا می دانید که کافئین بدن ، ذهن را نیز تحریک می کند؟

کافئین برای ورزشکاران حرفه ای دارای مزایای چشمگیر است ، اما به نظر می رسد این مزایا برای مبتدیان کمتر است

برای تمرینات قدرتی یا مبتنی بر قدرت ، تحقیقات در مورد تأثیر کافئین عمدتا مثبت است.

در نتیجه این تحریک ، عملکرد در ورزش می تواند بهبود یابد;اگر آن را با دقت تجزیه و تحلیل کنیم ، می توان گفت که قهوه می تواند به یک ورزشکار کمک کند تا سریعتر نسبت به محرک ها پاسخ دهد. علاوه بر این ، کافئین می تواند به بهبود استقامت کمک کند.

برخی از ورزشکاران صبحانه خود را با یک قهوه یا یک نوشیدنی شکلاتی میل می کنند;این بخاطر استفاده از فواید کافئین است.

کافئین چیست؟

کافئین به طور طبیعی در برخی از دانه ها و گیاهان وجود دارد که رایج ترین آن قهوه و کاکائو است;از نظر تاریخی ، قهوه و چای از رایج ترین روش هایی است که مردم کافئین مصرف می کنند ، اما تولید کنندگان برای تقویت جسمی و روانی آن ، تولید آن را به صورت شیمیایی و اضافه کردن آن به نوشیدنی ها و غذاهای بی شماری آغاز کرده اند.

بیشتر افراد با نوشیدنی های انرژی زا آشنا هستند ، که ممکن است به کاهش خستگی و بهبود عملکرد بدنی کمک کند. در حال حاضر بسیاری از افراد نیز قبل از تمرین ، کافئین که عمدتا از طریق نوشیدنی های انرژی زا مصرف می شود ، مصرف می کنند تا از مزایای یک تمرین پرتحرک تر بهره مند شوند.

قهوه تأثیر تحریک کننده ای دارد ، این اثر به دلیل تحریک سیستم عصبی رخ می دهد.

فوائد کافئین برای ورزشکاران

کافئین باعث افزایش انرژی در ورزشکاران می شود.

کافئین ماده ای قدرتمند است که می تواند عملکرد جسمی و روحی را بهبود بخشد.

دوز مشخصی از کافئین می تواند عملکرد ورزش ، تمرکز و چربی سوزی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

نیروهای ویژه ایالات متحده حتی از آن برای تقویت عملکرد و آگاهی استفاده می کنند.

کافئین در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها یافت می شود ، و بیش از ۹۰٪ از جمعیت ایالات متحده به طور مرتب آن را مصرف می کنند

کافئین روی هورمون ها ، ماهیچه ها و مغز تأثیرات متنوعی دارد.

کافئین و قهوه باعث پیشرفتهای اساسی در عملکرد ورزشکاران استقامتی می شوند.

مصرف کافئین قبل از ورزش باعث آزاد شدن ۳۰٪ چربی ذخیره شده می شود.

کافئین همچنین می تواند میزان چربی ای که در حین ورزش می سوزانید را افزایش دهد. این باعث افزایش تولید گرما و اپی نفرین می شود ، که به سوزاندن کالری و چربی اضافی کمک می کند.

کافئین چگونه کار می کند

کافئین به سرعت وارد جریان خون می شود و سطح خون بعد از ۹۰تا۱۰۰ دقیقه به اوج می رسد. سطح کافئین برای ۴ ساعت بالا باقی می ماند ، و سپس ;کاهش می یابد

اثرات کافئین روی بدن:

سیستم عصبی: کافئین مناطقی از مغز و سیستم عصبی را برای بهبود تمرکز و انرژی فعال می کند ، ضمن اینکه باعث کاهش خستگی می شود

هورمون ها: اپی نفرین (آدرنالین) هورمونی است که می تواند تاثیر کافئین را افزایش دهد

چربی سوزی: کافئین می تواند توانایی بدن در سوزاندن چربی از طریق لیپولیز یا تجزیه چربی در سلولهای چربی را افزایش دهد

ماهیچه ها: کافئین ممکن است بر قشر حرکتی مغز ،  که سیگنال های فعال سازی عضلات را صادر می کند، تأثیر بگذارد.

دمای بدن: به نظر می رسد که کافئین باعث افزایش ترموژنز یا تولید گرما می شود و این به کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید

گلیکوژن: کافئین همچنین ممکن است در ذخایر کربوهیدرات ماهیچه ها صرفه جویی کند ; در درجه اول به دلیل افزایش چربی سوزی. این می تواند عملکرد استقامتی را افزایش دهد

رابطه بین کافئین و فرآیندهای متابولیکی ما به خوبی شناخته شده است;مصرف کافئین ضربان قلب و بازده را افزایش می دهد. همچنین باعث افزایش دمای بدن می شود که باعث سوزاندن کالری می شود.

تأثیر کافئین فوری است و این به دلیل توانایی جذب سریع بدن توسط بدن است;پس از جذب ، این ماده به سرعت در تمام سلولهای بدن توزیع می شود. فقط یک ساعت پس از مصرف کافئین ، سطح آن در جریان خون افزایش می یابد.

کافئین متابولیسم کربوهیدراتهای اگزوژن را افزایش می دهد: این به سوزاندن کالری باقیمانده کمک می کند. به دلیل همین تأثیر ، تنینگ عضلات نیز تا حدی مورد حمایت قرار می گیرد.

کافئین اکسیداسیون اسیدهای چرب را افزایش می دهد: این بدان معنی است که سرعت متابولیسم و چربی سوزی را افزایش می دهد. این یکی دیگر از مزایای آن هنگام ایجاد عضله است.

کافئین سطح آدرنالین را افزایش می دهد: مصرف کافئین می تواند زمان پاسخ سریع را بهبود بخشد ، همچنین در غلبه بر خستگی نقش دارد.

کافئین پتاسیم بینابینی را کاهش می دهد: این تأثیر در ماهیچه ها اتفاق می افتد و می تواند احساس خستگی را به تأخیر بیندازد. در نتیجه ، کارآیی و مقاومت بهبود می یابد.

چقدر کافئین برای مصرف بی خطر است؟

یک شات اسپرسو حدود ۷۵ میلی گرم کافئین دارد ، در حالی که نوشیدنی های انرژی زا می توانند از ۴۷ تا ۱۶۳ میلی گرم کافئین در هر هشت اونس مایعات متغیر باشند;ذکر این نکته حائز اهمیت است که ممکن است مقدار کافئین ذکر نشده باشد ، و برخی از محصولات حاوی انواع دیگری از مواد محرک باشند. ، اما دوز بالای کافئین می تواند خطرناک باشد و از طرف انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی یک ماده ممنوعه تلقی شود.

مصرف ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم کافئین بدون آب ، ۶۰ دقیقه قبل از مسابقه یا رویداد ، می تواند به افزایش راندمان جسمی کمک کند.

زمان مصرف مهم است ، زیرا کافئین در اواخر شب یا عصر می تواند خواب را مختل کند;سعی کنید بعد از ۴ یا ۵ بعد از ظهر از مصرف کافئین جلوگیری کنید.

سرانجام ، اگر شما به مقدار زیاد کافئین زیاد مصرف می کنید ; امکان بیماری و حتی مرگ وجود دارد، میلی گرم را با گرم اشتباه نگیرید.

نکاتی در مورد مصرف کافئین

به نظر می رسد کافئین بی آب بیشترین فایده را برای عملکرد ورزش دارد ; اما قهوه نیز گزینه خوبی است. قهوه همچنین آنتی اکسیدان ها و فواید سلامتی متنوعی را ارائه می دهد

برای عملکرد بهینه ، حدود ۶۰ دقیقه قبل از مسابقه یا رویداد آن را مصرف کنید.

بنابراین ، می توان گفت قهوه بیشتر از تحریک عمل می کند ; تا حدی در تقویت ماهیچه ها نیز نقش دارد. برای درک کامل رابطه بین فعالیت بدنی و کافئین هنوز مطالعات زیادی لازم است;اما آنچه مسلم است این است که کافئین اعتیادآور است.

همه چیز به بدن خود شما بستگی دارد;مصرف ۱۰۰ میلی گرم ممکن است برای افرادی که عادت به قهوه ندارند کافی باشد;این مقدار کم برای احساس فعال بودن و هوشیاری کافی است.

در بیشتر موارد ، مقدار توصیه شده برای هر کیلو وزن حدود ۴ تا ۸ میلی گرم است.

همچنین باید اشاره کنیم که کافئین ممکن است به یک اندازه بر همه تأثیر نگذارد.

عوارض جانبی کافئین

در اینجا برخی از عوارض جانبی رایج کافئین بیش از حد ذکر شده است:

افزایش ضربان قلب

اضطراب

سرگیجه

بی خوابی یا اختلال خواب

مشکلات گوارشی

تحریک پذیری

ناراحتی معده.

دوزهای بالای ۶۰۰ میلی گرم نشان داده شده است که; لرزش و بیقراری را افزایش می دهد ، به خصوص برای افرادی که عادت به کافئین ندارند.

سوزاندن چربی

علاوه بر این ، کافئین برای افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند ; و همچنین برای افرادی که بیماری قلبی دارند یا فشار خون بالا دارند توصیه نمی شود

در شروع کن بخوانید :آیا تمام دسر ها برای رژیم بد است؟

یکی از منابع : heatright.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *