رژیم و تغذیه

چیت دی در رژیم چیست ؟

close up of two women having lunch together at cafe

ما یک جدال مداوم و همیشگی با خودمون داریم . چیزی که بعضی ها بهش می گن نفس بعضی ها هم می گن خویشتن خویش و من درون . خلاصه که یک اذیت کن درونی مدام با ما کلنجار می ره که اینکارو بکن اونکارو نکن . به قول مولانا  می‌کشدم می به چپ می‌کشدم دل به راست. موقع رژیم گرفتن هم داستان اینه که دلمون می خواد این قرارداد سفت و سخت رو بشکنیم و شکممون رو از عزای ته دیگ سیب زمینی و پیتزای پر ملات دربیاریم اما عذاب وجدان نمی ذاره . این میشه که چیت دی به وجود میاد تا هم به مراد شکممون برسیم و هم از برنامه غذایی خارج نشیم . در این پست از نگاه علمی به چیت دی در رژیم غذایی می پردازیم.

 

 معنی چیت دی چیست ؟

چیت در لغت به معنی خیانت است و cheat meal در رژیم به وعده ای گفته میشه که در آن رژیم گیرنده می تواند به صورت آزادانه غذا بخورد . پس اولین چیزی که باید بدونیم اینه که چیت دی یک روز نیست یک وعده ست.cheat day  روزی است که شما می توانید بدون کالری شمار و یا پایبندی به رژیم غذایی هر چه می خواهید بخورید.
دکتر کرمانی معتقده شما در طول هفته به رژیم غذایی خود پایبند هستید و هر زمان که غذایی شما را وسوسه کرد ، می دانید که یک روز در رژیم تان وجود دارد که در آن روز می توانید غذای مورد علاقه خودتان را بخورید.

همبرگر بزرگ یکی از گزینه های وعده تقلب رژیم غذایی

 

چیت دی یعنی چه ؟

نباید از همین ابتدای شروع رژیم به فکر روز تقلب باشید . بلکه باید پس از گذشت مدتی که احساس کردید روند کاهش وزنتان کند شده به فکر روز تقلب بیفتید . چراکه در غیر این صورت روز تقلب نه تنها باعث بهبود روند چربی سوزی نمی شود بلکه باعث می شود نتیجه دلخواه را نگیرید.
هرچند نظریه دیگه ای میگه که ما در صورتی اجازه داریم که یک وعده­‌ی آزاد داشته باشیم و یا تو رژیمتون تقلب کنید که دچار استپ وزنی شده باشیم. یعنی چی؟ یعنی بدنتون دچار یکنواختی شده باشه و نه وزن و نه سایز کم کنید. اینجاست که بدن نیاز به یک شوک دارد .

 

فوائد چیت دی

برخلاف چیزی که از اسم آن بر می آید این روز شیرین هم برای بدن فرد رژیم گیرنده هم برای کمک به ادامه رژیم بسیار مفید است . چند مورد از این فوائد را در زیر مرور کنیم تا بدونیم که روز تقلب می تواند به نفع اهداف رژیم و کاهش وزن باشد .

چیت دی یک پناهگاه روانی است

کمال گرایی و تلاش برای همیشه خوب بودن موجب استهلاک روانی و در نتیجه سرخوردگی در ما می شود . وعده آزاد غذایی ما در رژیم می تواند به ما یادآوری کند که ما انسانیم با نقاط ضعف ها و ظرفیت های محدودمان .

استپ اشتها همراه دارد

پروتئینی به نام لپتین با ارسال پیام به مغز پیام تعادل انرژی می دهد .رژیم می تواند باعث کاهش سطح هورمون گرسنگی بشود و چیت دی می تواند با افزایش مجدد سطح لپتین موجب کاهش کنترل سطح اشتهای ما بشود .

چیت دی در رژیم غذایی، موجب کالری سوزی می شود

در حالت گرسنگی هورمون تیروئید که به نوبۀ خود میزان متابولیسم ما را کنترل می‌کند  در این حالت، بدن در تلاش برای حفظ انرژی عمل می‌کند تولید شده و متابولیسم ما را کاهش می‌ دهد و چربی‌سوزی آهسته‌تر صورت می‌پذیرد . روز تقلب در رژیم غذایی تولید لپتین را افزایش می‌دهد، متابولیسم را سرعت می‌بخشد و به افزایش کالری‌سوزی یاری می‌رساند.

 

بستنی با طعم های مختلف در کاپ کاغذی

 

 

روزهای تقلب به افزایش انرژی کمک می‌کنند

وقتی کم می خوریم و زیاد ورزش می کنیم ذخیره گلوکوژن کاسته می شود و خستگی و بی حالی را به دنبال دارد . اما با وعده تقلب گلیکوژن افزایش پیدا می کند و منجر به بازگردانی انرژی از دست رفته می شود .

 

چیت دی در کتوژنیک

رژیم کتوژنیک شامل خوردن غذاهای غنی از چربی های مفید ، مقادیر متوسطی ​​پروتئین، ولی مقادیر بسیار کمی کربوهیدرات است و باعث می شود که بدن وارد حالت کتوزیس شود.
رژیم کتو می تواند بسیار موثر باشد، زیرا زمانی که بدن در حالت کتوزیس قرار دارد و از گلوکز که سوخت ترجیحی آن است، محروم می سود، شیمی بدن تغییر کرده و به شدت شروع به سوزاندن چربیهای ذخیره شده ی خود می کند .
اما توصیه اکید طبق تحقیقی این است که افرادی که رژیم کتوژنیک می گیرند چیت دی یا وعده تقلب نداشته باشند . زیرا افزایش ناگهانی گلوکز موجب تخریب دیواره های عروق می شود .

 

غذای چیت دی

مهمترین نکته در این وعده مسرت بخش عدم افراط است .مثلا وقتی با ژامبون تنوری و و قارچ سرخ شده ، هم از نظر اشتهایی هم از نظر روانی سیر شدیم می تونیم بیخیال سیب زمینی و بستنی بعدش بشیم .یادمون نره در عین حال که از این وعده لذت می بریم از مسیر طولانی و سختی که طی کردیم خارج نشیم .

روزهای تقلب برای انگیزه‌بخشی هستند، امّا با تکرار بیش از حد آن پیشرفت خود را خراب نکنید. شما همچنان نیاز دارید تا تعادل کالری دریافتی و سوختی خود را حفظ کنید و اگر سعی بر کاهش وزن دارید، همچنان به کاهش کالری کلی نیازمند هستید.

سالم خوردن نباید کاری سخت و طاقت‌فرسا باشد. بجای آن‌که غذاهای بی‌مزه را بارها و بارها بخورید، برای برنامۀ غذایی خود با طعمی عالی و در عین حال مغذی برای روزهای رژیمتان وقت بگذارید. در این صورت احتمال هوس غذاهای ناسالم کاهش می‌یابد و در روزهای تقلب کمتر از حد مجاز فراتر می‌روید.

 

رعایت این نکات برای وعده آزاد غذایی مهم است :

 

closeup-diverse-people-enjoying-barbecue-party-together (Copy)

 

روزهای تقلب خود را مدیریت کنید

اگر اتفاقی موقعیت جشن یا وعدۀ غذای بیرون از خانه پیش آمد، مطمئن شوید که چیت دی را به گونه‌ای برنامه‌ریزی می کنید که همان روز چیت دیتان شود

اجازه ندهید چیت دی تبدیل به عادت شود

قانون ۹۰درصد در برابر ۱۰درصدمیگه ۹۰درصد کالری مصرفی خود را از انتخاب وعده‌های غذایی سالم و ۱۰درصد باقی را در چیت دی ها به‌دست می‌آورید. این روش راهی مؤثر برای نظم‌دهی به کالری مصرفی ست .

روز تقلب در رژیم را تبدیل به پاداش کنید

اطمینان حاصل کنید که روزهای تقلب خود را به چشم یک پاداش ببینید نه یک لغزش، پاداشی که تناسب اندام شما را تکمیل می‌کند نه آن‌که خلاف آن باشد و تناسب شما را برهم زند.

تمرینتان را در روز تقلب قطع نکنید

اگر بین تمرین و ورزشی که می کنید روز استراحت دارید به گونه ای برنامه ریزی کنید که وعده تقلب و روز استراحت تمرینتان در یک روز نباشد .

به هوس‌های خود گوش دهید

به بدن خود گوش دهید. اگر از شیرینی و خامه دور بوده‌اید بستنی بخورید، اگر چیز شوری می‌خواهید چیپس یا سیب‌زمینی سرخ‌شده میل کنید.

 

 

جمع بندی چیت دی در رژیم غذایی

طبق مواردی که بررسی کردیم چیت دی به غیر از رژیم کتو ، نه تنها بد نیست که بسیار هم مفید است .مفید هم برای بدن هم برای اهداف تناسب اندام . اما به شرطی که کنترل و مدیریت در تعداد روزها ، برنامه ریزی زمانی و میزان مصرف کالری داشته باشیم . همچنین نباید از داشتن چیت دی احساس گناه کنیم و باید از داشتن چنین روزی در حین حفظ رژیم غذایی لذت ببریم . در صورت داشتن احساس گناه و نداشتن حس خوب بهتر است رژیم را متوقف کنید .

آیا کمبود آهن بر عملکرد ورزشی اثر می گذارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *