دسته‌بندی نشده, رژیم و تغذیه

چربی محصولات لبنی

diary

بر اساس داده های سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد ، تولید جهانی شیر طی سال ۲۰۱۳ به ۷۵۳.۰۳۶ میلیون تن رسیده است. شیر گاو بیشترین درصد تولید (۸۳٪) و پس از آن شیر گاومیش (۱۲.۹٪) و شیر بز (۲.۴٪) است . چربی محصولات لبنی اما با هم متفاوت است .

ترکیب غذایی محصولات لبنی بسته به نوع حیوانات آنها ممکن است بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال ، پروتئین شیر گوسفند بالاتر از شیر گاو (۶/۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم) نسبت به شیر گاو (۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم) است و همچنین حاوی کالری بیشتری است.

شیر حاوی پروتئینی با ارزش بیولوژیکی بسیار بالا است و درصد زیادی از نیاز روزانه ما به کلسیم را پوشش می دهد. همچنین منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی است .

محصولات لبنی

طبق استاندارد Codex ، فرآورده لبنی محصولی است که از طریق فرآوری شیر بدست می آید. این ماده می تواند حاوی مواد افزودنی غذایی و سایر موادی باشد که از نظر عملکردی برای تهیه آن ضروری هستند. بنابراین ، ما می توانیم بین انواع زیر محصولات لبنی تشخیص دهیم.

diary

diary

 

شیر تخمیر شده

این شیر با میکروارگانیسم هایی که با آنچه در تولید ماست استفاده می شود متفاوت است ، فرایند تخمیر را طی می کند . کفیر نمونه ای از این محصولات است.

پس از پاستوریزاسیون ، آنها میکرو ارگانیسم های خاصی را به شیر اضافه می کنند. این میکروارگانیسم ها با استفاده از مواد مغذی موجود در شیر طعم و بافت خاصی تولید می کنند .  شما باید شیر تخمیر شده را در یخچال نگه دارید ، زیرا آنها حاوی میکروارگانیسم های زنده هستند.

milk

milk

 

ماست

ماست ها دارای ترکیب شیمیایی بسیار شبیه به شیر هستند ، اما دارای ویژگی های ارگانولپتیک مختلف هستند . اینها برخی از ویژگی های برجسته است:

 • هضم و جذب آنها از شیر راحت تر است زیرا حاوی پروتئین های هیدرولیز شده است.
 • ماست نسبت به شیر لاکتوز کمتری دارد  زیرا میکروارگانیسم های تخمیری موجود در آن فرآیند تولید لاکتوز را هضم می کند.
 • آنها یک اثر پروبیوتیک دارند : ماست حاوی میکروارگانیسم های زنده است که ; روده های شما را استعمار می کند ; فلور روده را بهبود می بخشد و عملکردهای ایمنی بدن شما را تقویت می کند.

yogurt

yogurt

کره

درست مثل خامه ، کره حاوی مقدار زیادی لیپید و ویتامین های محلول در چربی است ; در عین حال ، مقدار پروتئین آن بسیار کمتر است.

وقتی کره را تا بیش از ۱۹۴ درجه فارنهایت گرم می کنید ; می سوزد و یک ترکیب شیمیایی شناخته می شود که ; به نام آکرولین شناخته می شود . این ماده بو و طعم ناخوشایندی دارد.

butter

butter

 

پنیر

انواع مختلف پنیر به میکروارگانیسم هایی بستگی دارد که ما برای اسیدی شدن پنیر و دوره بلوغ محصول استفاده می کنیم; بسته به فرآیند تهیه ، انواع مختلف پنیر را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

  • تازه و سفید پاستوریزه :  وقتی بعد از فرآیند آماده سازی آماده خوردن باشد.

 

 • بالغ یا تخمیر شده : پنیرهایی که قبل از خوردن آنها باید تحت شرایط خاصی بمانند; تا برخی تغییرات فیزیکی و شیمیایی حاصل شوند.

همچنین می توانیم آنها را از نظر چربی طبقه بندی کنیم :

پنیر بدون چربی : حاوی بیش از ۱۰ درصد چربی نیست.

 • پنیر کم چرب : حاوی حدود ۱۰٪ و ۲۵٪ چربی است.
  پنیر نیمه چربی : محتوای چربی آنها حدود ۲۵٪ و ۴۵٪ است.
 • پنیر پرچرب : حاوی ۴۵ تا ۶۰ درصد چربی هستند.
 • پنیر فوق العاده چرب : حاوی کمتر از ۶۰٪ چربی هستند.

لاکتوز پنیر معمولاً کمتر از شیر است . هرچه دوره بلوغ بیشتر باشد ، مقدار لاکتوز کمتری در آنها وجود دارد ; آنها همچنین حاوی مقدار زیادی مواد معدنی مانند کلسیم ، فسفر و روی هستند.

به طور خلاصه ، بسیاری از محصولات لبنی مختلف وجود دارد ; برای اطمینان از داشتن برنامه غذایی کامل می توانید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید ; آنها حاوی مقدار زیادی مواد مغذی هستند ; اما شما باید آنها را به طور متوسط ​​مصرف کنید تا از مصرف برخی مواد خاص مانند چربی جلوگیری کنید.

منبع : fitpeople.com

در شروع کن بخوانید : برای ریزش مو چی بخورم ؟

 

 

چه رژیمی بگیرم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *