رشته های ورزشی

پیلاتس چیست؟

پیلاتس چیست؟

پیلاتس چیست؟

پیلاتس یک سیستم آمادگی جسمانی است که در اوایل قرن بیستم توسط جوزف پیلاتس ساخته شد و پس از آن نامگذاری شد. وی روش خود را “Contrology” نامید.این عمل در سراسر جهان به ویژه در کشورهای غربی مانند استرالیا ، کانادا ، ایالات متحده و انگلستان انجام می شود. از سال ۲۰۰۵ ، ۱۱ میلیون نفر در ایالات متحده این رشته را به طور مرتب انجام می دهند.

پیلاتس دقیقا چیست؟

پیلاتس روشی برای ورزش است که از انعطاف پذیری ، قدرت عضلانی و حرکات استقامتی تشکیل شده است. این ورزش بر هماهنگی مناسب وضعیت خلقی ،هسته بدن و تعادل عضلات تأکید دارد. به بهبود تناسب اندام عمومی و بهزیستی کلی کمک می کند در پیلاتس احتمال آسیب دیدگی بسیار کمتر از سایر ورزشهای شدید است.

روش پیلاتس همیشه بر کیفیت بیش از کمیت تأکید کرده و برخلاف بسیاری از سیستم های ورزشی ، تمرینات این رشته شامل تکرارهای زیاد برای هر حرکت نیست. درعوض ، انجام هر تمرین به طور کامل و با دقت ، نتایج قابل توجهی را در مدت زمان کوتاهتر از آنچه که تصور می کنید ، به بار می آورد.

در آن از تمرین هایی که برکنترل استرس تمرکز دارند و انعطاف پذیری و قدرت متعادل می خواهند استفاده می شود. همچنین می تواند در تمرینات ورزشی یا توانبخشی بدنی مفید باشد. پیلاتس همچنین بر ارتباط ذهن-بدن تمرکز دارد. در حین انجام تمرینات مختلف ، ذهن شما باید به طور مداوم از تنفس و نحوه حرکت بدن شما آگاه باشد.

اصول کلی پیلاتس

-آرامش

-تمرکز

-تنفس صحیح

-هماهنگی بین حرکات

-وضع و حالت انجام تمرین

-مرکزیت بدن

پیلاتس در واقع یک روش منحصر به فرد ورزشی است که در آن، قوای بدنی و پایداری ستون فقرات، تا زمانی که ۶ اصل اولیه آن رعایت شود، حفظ می‌گردد

فواید پیلاتس چیست؟

با تمرین منظم پیلاتس ، می توانید به تعدادی از مزایای سلامتی ، از جمله موارد زیر دست یابید:

-قدرت و ثبات هسته ای

-تناسب اندام و تعادل

-انعطاف پذیری بهتر

-پیشگیری و درمان کمردرد

آیا پیلاتس برای همه مناسب است؟

اگر مسن هستید ، مدتی ورزش نکرده اید یا مشکلات سلامتی دارید ، بهتر است قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید ، با پزشک خود مشورت کنید. این ورزش نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین ترتیب ، زنانی که باردار هستند قبل از شروع پیلاتس یا سایر برنامه های ورزشی باید با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنند.

از آنجا که حفظ فرم صحیح برای به دست آوردن بیشترین مزایا – و برای جلوگیری از صدمات ضروری است – مبتدیان باید زیر نظر یک مربی با تجربه شروع کنند.

از آنجا که پیلاتس می تواند یک برنامه تمرینی با قدرت ملایم تا یک تمرین چالش برانگیز ارائه دهد ، بیشتر افراد مشکلی با این نوع ورزش ندارند. این هم برای مبتدیان و هم برای افرادی که قبلاً مرتباً ورزش می کنند مناسب است.

در صورت داشتن شرایط زیر ، پیلاتس توصیه نمی شود

فشار خون ناپایدار.

دیسک

فتق

پوکی استخوان شدید

خطر لخته شدن خون

چه مزایای سلامتی را می توان از این رشته بدست آورد؟

تناسب اندام

عضله سازی

عضلات شکمی صاف

انعطاف پذیری

تعادل : از طریق ارتباط ذهن و بدن که در پیلاتس آموزش داده می شود ، از نحوه حرکت و عملکرد بدن خود آگاه تر خواهید شد. بنابراین این رشته نه تنها تعادل جسمی شما را از طریق وضعیت صحیح بهبود می بخشد بلکه تعادل ذهن و بدن شما را نیز به شما بازمی گرداند.

کاهش استرس

آیا این رشته برای کاهش وزن به شما کمک می کند؟

از آنجا که این رشته نوعی ورزش برای تقویت عضله است ، می تواند به شما در تناسب قسمت های خاصی از بدن به خصوص شکم ، پاها و باسن کمک کند.مناطق دیگری از بدن شما که از طریق پیلاتس تقویت و تقویت می شوند شامل پاهای شما ، به خصوص ران های فوقانی شما است.

البته بخاطر داشته باشید که پیلاتس جزء تمرین های هوازی محسوب نمی شود ، بنابراین برای کاهش وزن موثر باید تمرینات پیلاتس خود را با یک رژیم غذایی سالم و برخی فعالیت های هوازی منظم مانند پیاده روی ، شنا یا دوچرخه سواری ترکیب کنید.

تفاوت بین کلاس های یوگا و کلاس های پیلاتس چیست؟

اگرچه بین یوگا و پیلاتس شباهت هایی وجود دارد ، زیرا هر دو بر ارتباط ذهن و بدن تمرکز می کنند ، اما یوگا تمایل دارد بیشتر به بهزیستی معنوی توجه کند. این یک ورزش آرامش بخش تر است در حالی که پیلاتس بیشتر یک برنامه فیزیکی است که بر تقویت بدن تمرکز دارد.

آیا برای فیزیوتراپی خوب است؟

در حال حاضر بسیاری از کلینیک های توانبخشی و مراکز بهداشتی درمانی پیلاتس را به عنوان نوعی از فیزیوتراپی ارائه می دهند. تحقیقات نشان داده است که پیلاتس می تواند درمانی مؤثر برای صدمات و بیماری هایی مانند:

-درد مزمن گردن و کمر.

-تعویض مفصل ران یا زانو.

-اسکلروز چندگانه.

-فیبرومیالژیا

-اسکولیوز

همچنین برای ورزشکاران ، رقصندگان و دیگر متخصصان ورزش که به نوعی آسیب دیده اند و نیاز به توانبخشی دارند برای بازگشت به فرم های برتر بسیار عالی است. از آنجا که پیلاتس یک تمرین کم تحرک است ، تا زمانی که یک مربی آموزش دیده و واجد شرایط داشته باشید ، می توان آن را تنظیم کرد که در مناطق خاصی از بدن خود کار کنید.

آیا این رشته  می تواند در خانه انجام شود؟

پیلاتس می تواند یک امر خانوادگی باشد مطمئناً می توانید آن  را در خانه خود تمرین کنید.اگر به هر حال مبتدی هستید ، بهتر است ابتدا چند کلاس را انجام دهید تا بتوانید روش صحیح انجام تمرینات را بیاموزید. این از هرگونه صدمه ای که می تواند از انجام نادرست حرکات مختلف پیش بیاید ، جلوگیری کند.

در شروع کن بخوانید :کراس فیت چیست؟

یکی از منابع : wikipedia.org

برای لاغری هوازی بهتر است یا قدرتی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *