مقالات

نژادپرستی در ورزش

Racism

تاریخچه تبعیض نژادی در ورزش درست در کنار حرفه ای شدن خود ورزش ها آغاز شد . در حالی که اوضاع تغییر کرده است ، بسیاری از مشکلات هنوز پابرجا هستند.

زمان زیادی از وقتی که جکی رابینسون قراردادی را امضا کرده و در آن توهین ها و تحقیرهای نژادپرستانه را پذیرفته است ، گذشته است .  اما امروزه هنوز می توان نژادپرستی را در عمل مشاهده کرد . در دنیای کنونی ورزش ، این نمایش های نژادپرستانه به دلیل تعدد دوربین و رسانه از چشم ها پنهان نمی ماند .

 

توهین های نژادپرستانه امروزه در ورزش چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

امروزه ، برخی افراد استفاده از نژادپرستی را به عنوان راهی برای شکستن تمرکز یک ورزشکار انتخاب می کنند. و فوتبال فقط ممکن است نمونه اصلی برای دیدن این نوع رفتارهای نگران کننده باشد .

نژادپرستی فقط در لیگ های فوتبال مردان در سراسر جهان اتفاق نمی افتد. به عنوان مثال ، در فوریه ۲۰۱۹ مربی تیم فوتبال زنان بارسلونا FC از توهین نژادپرستانه نسبت به یکی از بازیکنان خبر داد . قربانی ، آندرسا آلوس ، پس از پاسخ تهاجمی به توهین ، از بازی اخراج شد.

بعلاوه ، اظهارات نژادپرستانه منحصر به زمین های فوتبال نیست. لیگ برتر بیس بال و بسکتبال یورولیگ نیز تخلفات اخیر را ثبت کرده اند . مشکل دیگر در اصطلاحات نژادپرستانه این است که آنها می توانند از هر کجا آمده و به هرکسی حمله کنند.

 

هرکسی می تواند قربانی نژادپرستی شود

توهین نژاد بین ورزشکار و تماشاگر یا هوادار به طور متقابل اتفاق افتاده است . ورزشکاران حرفه ای با سایر بازیکنان و مردم ارتباط مستقیم دارند. و عموما مردم از با لفظ های نامناسب از شرمندگی ورزشکاران در می آیند .و بالعکس ، در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۱۹ ، یک بازیکن از اسپانیول عبارتی نژادپرستانه علیه یک هوادار استفاده کرد .

واقعیت وحشتناکی که برای جکی رابینسون افتاده بود ، بازیکنان فوتبال فعلی مانند ماریو بالوتلی ، ساموئل اتوئو و سایر بازیکنان را نیز تحت تأثیر قرار داده است. مربیان ، داوران و سایر افرادی که بخشی از بازی فوتبال را تشکیل می دهند نیز قربانی شده اند .

 

حاکمیت بر نژادپرستی دشوار است ، اما ما شاهد پیشرفت هستیم

متأسفانه مجازات نژادپرستی در یک زمینه ورزشی آسان نیست ; علی رغم این واقعیت که اظهارات نژادپرستانه عبارات منفی هستند ، تلاش برای جلوگیری از آنها مخالف آزادی بیان است.

علاوه بر این ،  برخی از کشورها حتی نژادپرستی را بد نمی دانند ; روسیه نمونه بارز آن است که در طی بازیهای المپیک ۲۰۱۸ و جام جهانی کاملاً مشخص شد که نگاهی ناسالم به این موضوع دارند

 

racism

 

با این حال ، یوفا در تلاش است تا نمایش های نژادپرستانه را مجازات کند; آنها در بند چهاردهم آیین نامه انضباطی خود; مجازاتی را برای موارد نژادی که حیثیت بازیکن را نقض می کند ترسیم می کنند; اکنون ، یک داور می تواند مسابقه را به دلیل توهین نژادی حتی از طرف هواداران متوقف کند .

وقتی قانون علیه نژادپرستی فراخوانی می کنند ;  باشگاه های فوتبال هستند که باید با عواقب آن روبرو شوند; چندی پیش داوران علاوه بر جریمه نقدی ، سه تیم اروپایی را با محرومیت جزئی مجازات کردند  ; لاتزیو ، دینامو زاگرب و شاخار دونتسک.

در سایر ورزش ها مانند بیس بال یا بسکتبال ; مسائل نژادی و نحوه رسیدگی آنها کاملاً به خصوصیات خاص کشور مورد نظر بستگی دارد.

 

نژادپرستی در ورزش: آموزش مهم است

در پایان ، تبعیض نژادی یک ایده است و مبارزه با آن باید در ذهن آغاز شود; در حالی که نمی توانید همه بیانات نژادپرستانه را سانسور کنید ; اما می توانید هر نسلی را برای داشتن ذهنیت باز تربیت کنید.

رسانه های ورزشی همچنین نقش زیادی در مبارزه با اقدامات نژادی دارند ;  آموزش مجدد مردم مدت زیادی طول می کشد ; اما به خوبی می تواند موثرترین راه حل باشد. کمپین فیفا “به نژادپرستی نه بگو” ; یک نمونه عالی از تبلیغات ضد نژاد پرستی است.

برای جمع بندی ، نژادپرستی مشکلی در دنیای ورزش است که ; فراتر از عملکرد ورزشی است. نلسون ماندلا از طریق راگبی تقسیم بندی را در آفریقای جنوبی شکست ; امروزه مقامات ورزشی نیز در دستور کار خود نژادپرستی دارند.

 

منبع

در شروع کن بخوانید : خلاصی از چربی بازو

علائم کمبود آهن بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *