مکمل های غذایی

مکمل گلوتامین

مکمل گلوتامین

مکمل گلوتامین

مکمل گلوتامین یکی از ۲۰ اسید آمینه ای است که وظیفه تشکیل پروتئین ها را دارد;جدا ازبحث علمی ، باید بدانیم که گلوتامین به دلیل مفید بودن برای عضلات ;یک ماده پرکاربرد در تناسب اندام است.

نقش مکمل گلوتامین

این یکی از معدود مولکول های اسید آمینه است که دارای دو اتم نیتروژن است ;بنابراین ، ما از نظر عملکرد متابولیکی آن را بسیار مهم می دانیم;هنگامی که گلوتامین سنتز می شود ، بدن از آمونیاک موجود در بافت ها و مغز “پاک می شود”.

به نوبه خود ;این اسید آمینه با بیشترین حضور در عضلات و خون ; باعث خنثی کردن مقدار اضافی اسید لاکتیک ما هنگام تمرین شدید هوازی می شود. اسید لاکتیک یکی از دلایل خستگی ماهیچه و کاتابولیز است;

کمبود گلوتامین در بدن

گلوتامین به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد ; اما در موارد خاص ممکن است سطح آن کاهش یابد. یکی از دلایل اصلی کمبود این اسید آمینه استرس است که ; سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند.

همچنین می تواند به دلیل شدت یک تمرین اتفاق بیفتد;مانند زمانی که با تمرین فشار بیش از حد به بدن وارد می شود;وقتی بدن نتواند مقدار کافی گلوتامین مورد نیاز خود را تولید کند; ما آن را از طریق علائم یا سیگنال های خاص متوجه خواهیم شد ، که شامل موارد زیر است:

• خستگی بیش از حد

• کاهش اشتها

• بی حالی همه روزه

• حالات بد

• حساسیت به عفونت ها

گلوتامین به عنوان مکمل

گلوتامین به دلیل مفید بودن برای عضله به عنوان یک مکمل رژیم غذایی بسیار مورد استفاده ورزشکاران است;با انجام این کار از کاهش حجم عضلات بدن جلوگیری می شود.

همچنین ورزشکارانی که به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری دچار کاهش عضلات شده اند و تمرین را متوقف کرده اند مصرف می کنند توجه به قدرت “سازندگی” آن ، پزشکان در مراحل پیشرفته گلوتامین را برای بیماران مبتلا به HIV و سرطان تجویز می کنند.

اگرچه به شکل کپسول یا پودر به بازار عرضه می شود ; حقیقت این است که گلوتامین در غذاهایی (هم گیاهی هم حیوانی) که حاوی مقادیر زیادی پروتئین است نیز وجود دارد.

گرما اسید آمینه را از بین می برد;به همین دلیل خواص آن هنگام پخت غذا از بین می رود. منابع اصلی گلوتامین شامل لبنیات ، گوشت (خام یا دودی) ، تخم مرغ ، گوشت خوک ، بوقلمون ، ماهی قزل آلا ، اسفناج ، جعفری ، کلم ، آجیل و مواد غذایی تخمیر شده مانند خمیرسویا است.

گلوتامین در ورزشکاران

این اسید آمینه برای افرادی که ورزش می کنند ضروری است;این کار باعث بهبودی بهتر عضلات و کاهش درد بعد از تمرین می شود;همچنین از شیوع سرماخوردگی یا بیماری های ویروسی در سالن های بدنسازی جلوگیری می کند.

برای اینکه بدانید گلوتامین چه مقدار باید مصرف کنید ;مشاوره با مربی یا پزشک مسئول رژیم های غذایی بسیار مهم است. دو جنبه ای که در دوز دخالت دارند وزن بدن و نوع و میزان تمرینی که انجام می دهید است.

برای افزایش سطح اسید آمینه در خون ، بین ۲ تا ۳۰ گرم در روز مصرف شود;کمترین مقدار برای افراد غیرفعال و حداکثر برای افرادی که در سطح حرفه ای یا رقابتی تمرین می کنند مناسب است.

در صورت مصرف بیش از ۱۰ گرم در روز ، باید دوز را به نصف تقسیم کنید;مناسب ترین لحظه ها برای مصرف آن زمانی است که از خواب بیدار می شویم ، قبل یا بعد از تمرین و قبل از خواب. توصیه می کنیم آن را با غذای گرم یا نوشیدنی ها مخلوط نکنید زیرا می توانند اثرات آن را کم کنند. همچنین خوب نیست که آنها را با آب مرکبات همراه کنید.

در شروع کن بخوانید :کراتین مونوهیدرات و تاثیر آن بر عملکرد ورزشی

کافئین و ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *