حرکات ورزشی

ایروبیک در منزل

ایروبیک در منزل

ایروبیک در منزل

ایروبیک -Aerobic- به همه فعالیت‌های ورزشی که هدفشان مصرف و سوختن اکسیژن است گفته می‌شود;پس در معنای لغوی، ایروبیک اسم گونه‌ای از ورزش است; انجام ایروبیک در منزل امکان پذیر است.

 

 

اما ایروبیک یا همان ورزش‌های هوازی چند ویژگی دارد ; شدت متوسط، سرعت آهسته، زمان بالای ۲۰ دقیقه، چربی‌سوزی بالا و از همه مهم‌تر مصرف اکسیژن.

ورزش‌های ایروبیک به شرط هوازی‌بودن می‌تواند شامل هر ورزشی باشد ; از پیاده‌روی و تردمیل گرفته تا رقص، شنا یا ورزش‌های تخصصی‌تر مانند والیبال و فوتبال. تمام این ورزش‌ها، یک ویژگی ثابت دارند: سوخت اکسیژن در حین تمرین.

کامل ترین تعریف از ورزش ایروبیک

حال به تعریفِ ورزشِ ایروبیک می‌رسیم. ورزش یا تمرینات ایروبیک نام نوعی ورزش هوازی است که با ترکیب تمرینات کششی ،  قدرتی و کاردیو در یک قالب موزون و ریتیمیک با موسیقی انجام می‌شود.

این ورزش، بسیار محبوب و معروف است و تقریبا در هر باشگاه ورزشی حداقل یک کلاس ایروبیک وجود دارد ; این ورزش محبوب غیر از این‌که فواید بسیاری دارد (که در ادامه مفصل به آن‌ها اشاره می‌کنیم) یک انتخاب هوشمندانه برای تمام افرادی‌ست که سابقه ورزشی خاصی ندارند، ولی می‌خواهند ورزشکار شوند.

هدف این ورزش در یک جمله کوتاه این‌گونه خلاصه می‌شود: تقویت و بهبود همه جوانب آمادگی جسمانی.

در کلاس ایروبیک چه خبر است ؟

کلاس ورزش ایروبیک از سه بخش تشکیل شده: گرم کردن، تمرینات ایروبیک و سرد کردن.

جلسات ورزشیِ آن معمولا با حضور یک مربی در جلوی کلاس و هنرآموزان پشت سر او ; همراه با موسیقی ریتمیک و جذاب برگزار می‌شود. هرچند کلاس‌‌های بدونِ مربی، تک نفره یا بدونِ موزیک هم وجود دارد و هیچ تفاوتی هم بین این‌ها نیست.

کلاس در ابتدا با ده دقیقه گرم کردن شروع می‌شود ; سپس تمرینات هوازی و کاردیو حدود ۳۰ دقیقه، تمرینات قدرتی و بدنسازی ۱۵ دقیقه از زمان یک جلسه کلاس ایروبیک را به خود اختصاص می‌دهد;

اما کلاس ایروبیک شما هنوز تمام نشده؛ کلاس با ۱۰ دقیقه تمرینات کششی و سرد کردن به پایان می‌رسد.

تاثیر فوق العاده در تنظیم متابولیسم بدن

دلیل بعدی برای ثبت نام در کلاس ایروبیک افزایش متابولیسم بدن است;بله، متابولیسم، همان میزان سوخت‌وساز کالری است که در بدن رخ می‌دهد.

کالری‌هایی که می‌توانند نتیجه قند، چربی یا پروتئین باشند که ذخیره بیش‌ازحدشان به چاقی منجر می‌شود;با این کالری‌ها چه می‌شود کرد؟ چطور می‌شود از وجود این کالری‌های اضافه خلاص شد؟

با یک ورزش هوازی مثل ایروبیک! این ورزش، نه‌تنها کالری می‌سوزاند;بلکه باعث تنظیم و بالارفتنِ سوخت‌وساز بدنتان می‌شود;کالری‌سوزیِ بیشتر هم، مساوی است با کاهش وزن بیشتر؛ یا به بیان ساده‌تر ایروبیک مساوی است با لاغریِ سریع‌تر!

راهکاری موثر در تقویت و حفظ سلامت استخوان ها

سلامتی استخوان‌ها، بخش مهمی از تعریف سلامتی بدن است;این مهم به‌ویژه برای افراد مسن مهم‌تر و ضروری‌تر است؛ چراکه با افزایش سن، خطر بیماری‌های مفصلی و پوکی استخوان بالا می‌رود.

انجام منظم ورزش ایروبیک، به تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند;چراییِ آن هم به این دلیل برمی‌گردد که هرچه بیشتر ورزش کنید، توده استخوانیِ بیشتری هم تولید می‌کنید;این نتیجه تقریبا مشابه داستان تقویت عضلات است: تمرینِ بیشتر، مساوی است با قوی‌ترشدن!

همان‌طورکه می‌بینید، فواید ورزش ایروبیک بسیار زیاد است;در حقیقت بسیار بیشتر از آن‌چه در این مطلب مطرح شد، برای این ورزش، فایده و مزیت وجود دارد. انجام منظم ایروبیک به شما این امکان را می‌دهد که یک زندگیِ طولانی و سالم داشته باشید.

 

در شروع کن بخوانید :تمرینات شکم برای انجام در منزل

منبع برای مطاله بیشتر : www.healthline.com

لزوم گرم کردن قبل از تمرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *