تناسب اندام, رژیم و تغذیه

قبل از دویدن چیزی بخوریم ؟

قبل از دویدن چیزی بخوریم

اگر از کسی که تجربه ورزش دویدن یا رانینگ را داشته باشد بپرسید احتمالا براتون تعریف می کند که در حین دویدن احساس ضعف و بی حالی کرده است  . توان و قوای بدنی افراد با هم متفاوته اما این به منجر به بی توجهی به اصول پایه ای و اساسی تغذیه و ورزش شود . در این مطلب بررسی می کنیم که با این حال قبل از دویدن چیزی بخوریم و به سوخت و ساز بهتر بدن کمک کنیم .

چرا قبل از دویدن باید چیزی بخوریم ؟

آقای وید متخصص تغذیه اعتقاد دارد ” قبل از انجام تمرین شدید ورزشی مانند دویدن حتما وعده غذایی داشته باشید ” همانطور که مخزن ماشین خود را قبل از یک سفر طولانی جاده پر می کنید ، باید به بدن خود نیز توجه مشابهی داشته باشید .

Couple jogging and running outdoors in park near the water. Young bearded man and woman exercising together in morning

اگر بدون مصرف کالری شروع به انجام فعالیت با شدت بالا مانند دویدن کنید احتمالا بهای به اتمام رسیدن انرژی تان را بدن با مصرف کربوهیدرات بیشتر می دهد . و این خوب نیست چراکه بدن فقط مقدار محدودی از کربوهیدرات را در عضلات و کبد ذخیره کند . با مصرف کربوهیدرات کبد سطح قند خون شما پایین می آید . حقیقات نشان می دهد که قند خون بدن شما که برای تأمین انرژی به آن متکی است ، می تواند طی یک تا دو ساعت دویدن کاهش یابد . این خود می تواند باعث تمایل به زودتر تمام کردن تمرین شود و احساس ضعف و فشار خون پایین ایجاد شود

همچنین  هنگامی که کربوهیدرات عضلات بدن شما کم می شود : تبدیل چربی به انرژی قابل استفاده برای ماهیچه ها زمان قابل توجهی طول می کشد ، بنابراین بدن شما به اندازه کافی به نیازهای افزایش یافته در کوتاه مدت و به صورت آنی پاسخ نمی دهد . خستگی عضلات افزایش می یابد و عملکرد بدن به صورت چشمگیری کاهش می یابد .

top-view-salad-with-feta-cheese-cutting-board-with-copy-space

چقدر قبل از دویدن بخورید؟

سابرینا روسو  نقل می کنه  “وعده های غذایی باید سه تا چهار ساعت قبل از شروع دویدن خورده شوند و میان وعده ها می توانند ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از دویدن.” با این حال ، استراتژی سوخت رسانی شما به مسافت یا مدت زمان دویدن شما نیز بستگی دارد.

مدت زمان ۶۰ دقیقه یا کمتر دویدن

در این حالت ، سوخت شما به نیازهای فردی شما بستگی دارد.  ممکن است به چیز اضافی نیاز نداشته باشید ، به خصوص اگر در طول روز سالم غذا می خورید.

مدت زمان ۶۰ دقیقه یا بیشتر دویدن

اگر مسافت طولانی (شش مایل به اضافه) را می دوید یا قصد دارید بیش از ۶۰ دقیقه بدوید ، داشتن یک وعده غذایی یا میان وعده کامل قبل از دویدن توصیه می شود.”

Close up on running shoes Fitness women training and jogging

قبل از دویدن چی بخوریم ، چی نخوریم ؟

قبل از دویدن، از خوردن غذاهایی که حاوی مقدار زیادی چربی، فیبر و پروتئین هستند، دوری کنیم . مثل  حبوبات ، بروکلی گلابی ، گنیر ، گوشت قرمز ، غذاهای تند و پر ادویه و … . چربی و پروتئین زیاد می تواند باعث خستگی و گرفتگی عضلات و فیبر بیش از حد منجر به درد شدید معده روده و گرفتگی عضلات می شود .

اما غذاهایی  که می توانیم بخوریم باید خصوصیات زیر را داشته باشند :

  • که به راحتی هضم می شوند تا مواد لازم را برای سوخت وساز سریع مهیا می کنند
  • غذاهایی که کربوهیدرات بالایی دارند تا گلوکز ایجاد کند
  • مصرف موادی که پروتئین و چربی کمی دارند
  • جمع کالری غذایی کمتر از ۳۵۰ کالری باشد

 

چه مقدار تمرین روزانه برای کاهش وزن کافی است ؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *