پزشکی و سلامت, تناسب اندام, سبک زندگی

عواقب اضافه وزن

feet-scales

چاقی امروزه یکی از بیماری های شایع استاین فقط یک امر زیبایی نیست بلکه چندین خطر سلامتی را نیز به همراه دارد ; دانستن عواقب اضافه وزن بسیار حیاتی است ، بنابراین مردم متوجه می شوند که جلوگیری از این مشکل چقدر مهم است.

چاقی علاوه بر بیماری‌های قلبی – عروقی ، عوارض ریوی ، بیماری کبد و مجاری صفراوی ،نقرس، آرتروز و درد مفاصل، واریس و … چند خطر جدی به همراه دارد .

 

سرطان

تحقیقی که در مجله  Bulletin du Cancer  منتشر شده است ، شواهدی یافته است که نشان می دهد چاقی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد .

برای حفظ ترکیب بدن متعادل (نسبت بافت چربی و غیر چربی در بدن) ، مراقبت از رژیم غذایی ضروری است ;  مصرف غذاهای تازه را به جای غذاهای فوق فرآوری شده در اولویت قرار دهید.  محدود کردن مصرف قندهای ساده نیز یک استراتژی موثر برای حفظ وزن مناسب بدن است .

 

دیابت

همراه با اضافه وزن ، دیابت یکی دیگر از بیماری های شایع در میان مردم عمومی در سرزمین های توسعه یافته است ; این بیماری زمانی می تواند ظاهر شود که پانکراس سالها تحت فشار قابل توجهی بوده باشد.

مطالعه منتشر شده توسط  BBA Molecular Basis of Disease نشان داده است که رژیم کافی و چاقی دو عامل موثر در افزایش خطر دیابت هستند . جا دارد این نکته را ذکر کنیم که دیابت یک بیماری مزمن است. این بدان معناست که درمانی ندارد. هنگامی که دیابت در زندگی کسی ظاهر شود ، تا آخر عمر بر عادت های وی تأثیر می گذارد.

 

اضافه وزن بر سیستم هورمونی تأثیر می گذارد

جدا از افزایش خطر ابتلا به سایر بیماریهای پیچیده ، اضافه وزن بر عملکرد سیستم هورمونی نیز تأثیر منفی می گذارد ; این می تواند به عنوان مثال بر ظرفیت تولید مثل فرد تأثیر بگذارد.

افزایش بافت چربی زیر پوست مربوط به کاهش تولید تستوسترون است ; این هورمون علاوه بر طرفداری از غریزه تولید مثل ، وظیفه تولید سلولهای اسپرم را نیز دارد.

آیا می دانید کاهش تولید تستوسترون همچنین می تواند باعث از دست رفتن تدریجی توده عضلانی و قدرت شود ; هر دو این شرایط حتی در میان مدت نیز بر سلامتی شما تأثیرات منفی خواهند داشت

 

اضافه وزن پیامدهای منفی برای سلامتی شما دارد

البته در برخی شرایط اضافه وزن به دلایل ژنتیکی است ; با این حال ، به طور کلی ، رژیم غذایی مسئول این وضعیت است ; با توجه به این نکته ، ضروری است که به آنچه روزانه می خورید توجه زیادی داشته باشید.

همانطور که مشاهده کردید ، اضافه وزن بیش از اینکه فقط در ظاهر شما تأثیر بگذارد ; عواقب بیشتری دارد. توسعه این بیماری می تواند خطر ابتلا به سایر بیماری های پیچیده را در میان مدت افزایش دهد.

 

همچنین ، بسیاری از انواع سرطان با اضافه وزن و بیش از حد بافت چربی در زیر پوست ارتباط دارند ; اضافه وزن حتی می تواند بر تولید هورمون های بدن تأثیر بگذارد.

 

منبع

در شرئع کن بخوانید :علائم کمبود آهن بدن

اگر با دویدن وزن شما کاهش نمی یابد دلسرد نشوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *