پزشکی و سلامت, مقالات

علائم کمبود آهن بدن

iron-deficiency

کمبود آهن می تواند از طریق ظهور یک سری علائم خود را نشان دهد. آهن ماده معدنی مهم برای بدن است و وظیفه انتقال اکسیژن در خون را دارد.  جلوگیری از کمبود آهن نه تنها برای سلامتی بدن مهم است بلکه علائم و نتایج آن بر سبک زندگی ما تاثیر خواهد گذاشت .

بعضی از رژیم های غذایی به اندازه کافی از این ماده معدنی برخوردار نیستند. به عنوان مثال ، دریافت آهن کافی در رژیم های وگان سخت است. فراهمی زیستی آهن موجود در غذاهای حیوانی بسیار بیشتر از محصولات گیاهی است. نخوردن گوشت می تواند جذب این ماده مغذی را دشوار کند و همچنین باید اطمینان حاصل کنید که ویتامین C کافی برای جذب آن دریافت کنید.

 

کمبود آهن و خستگی

یکی از نشانه های معمول کمبود آهن ، احساس خستگی مفرط است . این علامت به کم خونی مرتبط است .

برای تغییر وضعیت ، باید مکمل های آهن مصرف کنید;  این در مقاله ای از کلینیک های پزشکی آمریکای شمالی بیان شده است ،

اگر احساس خستگی می کنید و دلیل آن را نمی دانید ، برای بررسی سطح آهن خود با نظر پزشک آزمایش دهید . با این آزمایش می توانید روند کم خونی ناشی از کمبود آهن یا کاهش آهن را مشاهده کنید.

 

سردردهای مداوم

یکی دیگر از علائم معمول که می تواند منجر به کمبود آهن شود ، سردرد مداوم است  که برطرف نمی شود. در حقیقت ، اگر آهن کافی دریافت نکنید ، این علامت نیز بخشی از روند کم خونی است.
همچنین ، برخی از انواع میگرن با این بیماری ارتباط دارند.

با این حال ، شناسایی دلایل میگرن آسان نیست. غالباً ;  تغییرات هورمونی می تواند آنها را ایجاد کند;  در موقعیت های دیگر ، عدم تعادل در رژیم غذایی نیز می تواند آنها را ایجاد کند .  در هر صورت ، به نظر می رسد همه چیز نشان می دهد که یک استعداد ژنتیکی برای ابتلا به این نوع اختلال وجود دارد.

 

iron_pills

 

 

تغییرات ظاهری

تغییرات ظاهری در پوست مانند رنگ پریدگی پوست و سردتر بودن دست و پا بیش از حد طبیعی و تغییرات در ناخن ها ; که در این حالت ممکن است راحت تر شکسته یا ترک بخورند.

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید ، با پزشک خود صحبت کنید تا ; وی بتواند آنالیز را برای بررسی سطح آهن بدن شما انجام دهد ; اگر سطح شما پایین است ، باید رژیم خود را تنظیم کنید. ; در برخی موارد ، ممکن است لازم باشد از قرص و مکمل استفاده کنید .

 

کمبود آهن باید اصلاح شود

معمولاً کمبود آهن باعث ایجاد یک سری علائم می شود که ; در مورد این کمبود هشدار می دهند. بخش عمده ای از آنها مربوط به ; ایجاد کم خونی ناشی از کمبود کافی این ماده معدنی است.

اگر خستگی مکرر یا خستگی همراه با سرگیجه یا سردرد دارید ; برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید. اگر آهن کافی در رژیم غذایی خود ندارید ; باید برخی تغییرات غذایی را ایجاد کنید.

 

منبع 

در شروع کن بخوانید : رابطه کلیه و ورزش

 

کافئین و ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *