رژیم و تغذیه

رژیم کتو (keto) بخش اول:کلیات و تعاریف

رژیم کتو (keto)

کاهش وزن،عملکرد بهتر در ورزش و تمرینات و حتی ; کمک به بهبود برخی از اختلالات مهمترین اهداف رژیم کتو می باشد.

رژیم کتوژنیک (یا رژیم کتو) نام رژیمی است که در آن چربی ها بیشتر از مواد مغذی مصرف می شوند;مشخصه دیگر این نوع رژیم ها محدودیت کربوهیدرات است.

مشخصه اصلی این رژیم این است که می تواند به بدن شما کمک کند تا به حالت کتوزیس (ketosis) برسد.

کتوز یا کتوزیس چیست؟

کتوز وضعیت فیزیولوژیکی است که در آن بدن شما از طریق سوزاندن چربی ها انرژی می گیرد;اول از همه ، به خاطر داشته باشید که; سیستم عصبی مرکزی نمی تواند از چربی ها به عنوان منبع انرژی استفاده کنند. در بیشتر موارد ، گلوکز تنها سوخت مغز است ، زیرا چربی ها از سد خونی مغز عبور نمی کنند.

وقتی میزان مصرف کربوهیدرات ها را کاهش می دهید ;سطح گلیکوژن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد ، بنابراین بدن باید از انرژی ذخیره شده برای تولید گلیکوژن استفاده کند. این انرژی ذخیره شده از چربی ها حاصل می شود.

به منظور تبدیل چربی به کتون;لوزالمعده هورمونی به نام گلوکوژن را سنتز می کند و سرانجام فرایندی به نام کتوجنسیس را آغاز می کند;این فرآیند اجسام کتون را آزاد می کند. اگر این اتفاق برای چندین روز ادامه یابد ، کتون در خون تجمع می یابد و این همان چیزی است که ما به آن کتوزیس می گوییم.

اما ، بعد از دو تا چهار روز ناشتا یا پیروی از رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات ;سیستم عصبی مرکزی باید به دنبال یک منبع انرژی جایگزین باشد: اجسام کتون.

اجسام کتون چیست؟

اجسام کتون محصول تجزیه اسیدهای چرب هستند;اینها شامل استواستات ، β-هیدروکسی بوتیرات و استون ، متابولیت های تولید شده در کبد در غیاب کربوهیدرات ها است.

برخی از بیماری ها ، مانند دیابت (در هنگام افت قند خون) یا شرایط فیزیولوژیکی ;مانند رژیم کتو ، می تواند باعث افزایش کتون در بدن شود.

در زمان رژیم از کجا بدانیم بدن ما در وضعیت کتوز است یا خیر؟

یک استراتژی خوب این است که میزان اجسام کتون موجود در ادرار خود را بررسی کنید;می دانیم وقتی غلظت ادرار ۰.۴-۰.۵ میلی مول در لیتر است ، بدن از بدن کتون به عنوان سوخت استفاده می کند. آسانترین راه برای یافتن غلظت اجسام کتون در ادرار ، استفاده از نوارهای آزمایش است.

روش دیگر برای اندازه گیری کتوز ، آزمایش خون است;این آزمایشات با تعیین کمترین کتون غالب در بدن ، β-هیدروکسی بوتیرات انجام می شود.

گزینه دیگر اندازه گیری استون با استفاده از تست تنفس است.

قبل از شروع ، چه چیزی راجع به رژیم کتو باید بدانیم؟

همانطور که می دانید رژیم کتو کربوهیدرات هایی که ; روزانه مصرف می کنید را به کمتر از ۵۰ گرم در روز یا کمتر از ۵ درصد کل کالری روزانه شما کاهش می دهد.

بیشتر مواد مغذی (حداقل ۸۰ درصد از کل کالری شما) که مصرف می کنید باید چربی باشند;به همین ترتیب ، میزان پروتئین شما باید کم و بیش متناسب با وزن شما باشد: هر روز ، برای هر کیلوگرم وزن خود باید حدود ۱ گرم پروتئین مصرف کنید. کالری باقیمانده باید کربوهیدرات باشد ، با این حال ، مراقب باشید از حد مجاز تجاوز نکنید.

مشکل اصلی این رژیم این است که روند تطبیق کتو  فوری نیست. حداقل باید دو هفته به یک دوره سازگاری متعهد شوید.

ادامه این مطلب را در پست بعدی دنبال کنیدرژیم کتو (keto) قسمت دوم : خوردنی های مجاز و عوارض…

تا خوردنی های مجاز در رژیم کتو.نوع کارکرد آن در لاغری و،مصرف آن به عنوان درمان و عوارض احتمالی این نوع رژیم بیشتر آشنا شویم.

برای ریزش مو چی بخورم ؟

2 نظر برای “رژیم کتو (keto) بخش اول:کلیات و تعاریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *