پزشکی و سلامت

روش صحیح تنفس حین تمرین بدنسازی

روش صحیح تنفس حین تمرین بدنسازی

روش صحیح تنفس یکی از مهمترین اصولی است که به هنگام پرداختن به تمرینات بدنسازی باید همواره آن را مد نظر داشت ; و اینکه  هرگز در زمان تمرین کردن ، نباید نفس را در سینه حبس کرد . اگر بدنساز به هنگام تمرین با وزنه های سنگین ; نفس خود را حبس کند ، در جریان خون خود در مغز اختلال ایجاد کرده و ممکن است دچار بیهوشی کوتاه مدت شود .

این موضوع وقتی خطرناک تر می شود که :

بدنساز به صورت تخت خوابیده و در حال بالا بردن وزنه باشد ; در این حالت امکان برخورد وزنه ها به صورت و بدتر از آن گردن یا گلوی وی بسیار است ; چنین اتفاقی بارها برای ورزشکاران حتی حرفه ای ها روی داده است و ….

بدنساز همواره باید هنگام انجام بخش نگاتیو حرکات عمل دم – تنفس ; و در هنگام انجام بخش پوزیتیو آنها عمل بازدم را انجام دهد ; به عنوان مثال در (پرس سینه ) وقتی وزنه ها را پایین می آوریم ( بخش نگاتیو ) باید عمل دم و هنگامی که وزنه ها را به سمت بالا می فشاریم ( بخش پوزیتیو ) عمل بازدم را انجام دهین .

و یا در زمان انجام حرکت ( زیربغل سیم کش از پشت ) هنگامی که سیم را به طرف خود می کشیم ; ( بخش پوزیتیو ) عمل بازدم ; و وقتی که سیم را به سمت بالا رها می کنیم ( بخش نگاتیو ) عمل دم را انجام می دهیم ;

البته کارشناسان ورزش در روسیه معتقدند حبس کردن نفس هنگام انجام مرحله پوزیتیو حرکت ; زمان استفاده از وزنه های سنگین برای حرفه ای ها در صورت تسلط کامل نسبت به انجام حرکت ; ایرادی ندارد و پیشرفته ها می توانند هنگام پایان بخش پوزیتیو حرکت ; عمل بازدم را انجام دهند . در هر صورت در بخش نگاتیو حرکت عمل دم صورت می گیرد .

همچنین در شروع کن بخوانید :آیا عرق کردن موجب کاهش وزن می شود؟

منبع برای مطالعه بیشتر : .scientificamerican.com

 

گرفتگی عضلات پشت کمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *