پزشکی و سلامت, مقالات

رابطه کلیه و ورزش

Kidney-pain

گاهی اوقات به خاطر ورزش، کلیه ها می توانند تغییرات فیزیولوژیکی خاصی را تجربه کنند که می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود . این تغییرات می توانند موقتی یا طولانی مدت باشند و معمولاً شامل از بین رفتن پروتئینوریا و الکترولیت ها هستند.

به منظور درک اینکه چه اتفاقی برای کلیه ها در حین ورزش رخ می دهد ، مهم است که بدانید این اندام در خدمت عملکرد هموستاز است. کلیه ها با تولید ادرار قادر به تنظیم مایعات و مواد معدنی درون بدن هستند.

هنگام ورزش ، بدن ارسال خون به عضلات را در اولویت قرار می دهد . این کاهش جریان کلیه ، توانایی ارگان در تنظیم مایعات و مواد معدنی را تغییر می دهد.

قبل از درک تغییرات رخ داده در این اندام مهم ، مهم است که بدانید تغییرات معمولاً بی ضرر هستند. ورزشکاران در حین انجام ورزش چندین تغییر در بدن خود ایجاد می کنند بدون آنکه مشکلی در سلامتی ایجاد کند.

پروتئین

اگرچه وجود پروتئین در ادرار معمولاً یک علامت هشدار دهنده است ، اما اگر فقط بعد از ورزش در ادرار مشاهده شود ، بی خطر است.

خروج پروتئین از جریان خون به ادرار در طول ورزش بر متابولیسم بدن و هموستاز تأثیر نمی گذارد.هیچ مدرکی دال بر اثبات این که ورزش می تواند باعث آسیب طولانی مدت کلیه شود وجود ندارد.

بعد از ورزش شدید به دلیل اثر رابدومیولیز ، نوع دیگری پروتئینوریا می تواند رخ دهد. اثر رابدومیولیز شامل تخریب سلول های عضلانی در اثر ورزش شدید است. هنگام تجزیه میوسیت ها ، پروتئین آزاد می شود و سپس توسط کلیه ها فیلتر می شود. این نوع پروتئینوریا شایسته توجه و تغییرات فوری در تمرین است.

هماچوری (گلبول های قرمز خون در ادرار) نیز می تواند در اثر ورزش ایجاد شود. اگر هماچوری بدون ضربه به پشت یا شکم رخ دهد ، باید آن را موقتی یا موقت حساب کرد.

 

 

kidney

 

آسیب های احتمالی کلیه به دلیل ورزش

ضربه کلیه می تواند با ورزش های تماسی رخ دهد. به ندرت اتفاق می افتد که کلیه به دلیل ورزش به طور دائمی آسیب ببیند ، با این وجود غیر ممکن نیست . اگر آسیب کلیه ایجاد شود ، یک برنامه درمانی بر اساس درجه آسیب دیدگی مشخص می شود .

از دست دادن سدیم در ادرار یکی از شایع ترین اختلالات است که;می تواند به دلیل ورزش رخ دهد . از بین رفتن سدیم با نام هیپوناترمی شناخته می شود;رابطه کلیه و ورزشو معمولاً با کمبود آب بدن همراه است.

داشتن هیپوناترمی لزوما مسئله جدی نیست;  با این حال ، اگر همراه با ورزش شدید بدون جایگزینی الکترولیت باشد ; خطر افزایش می یابد; قهرمانان ماراتن کاملاً با این اختلال آشنایی دارند;به همین دلیل هنگام رقابت توجه ویژه ای به هیدراتاسیون یا آبرسانی دارند .

در مورد افرادی که مشکلات کلیوی دارند چطور؟

با توجه به تمام آنچه در بالا ذکر شد ; منطقی است که بپرسیم آیا بیماران کلیوی مزمن می توانند ورزش کنند; پاسخ بله است. آنها می توانند تمریناتی را که پزشکانشان اجازه می دهند انجام دهند

یکی از اصلی ترین خطراتی که بیماران مزمن کلیوی با آن روبرو هستند افزایش خطر قلبی عروقی است; مرگ و میر معمولاً ناشی از نارسایی کلیه نیست بلکه قلب نمی تواند در مقابل فیلتراسیون ضعیف کلیه مقاومت کند .

وقتی صحبت از سنگ کلیه می شود ; بیمار دچار بحران درد می شود ،  ورزش کاملا منع می شود ; در این موارد بهتر است قبل از شروع ورزش درد را درمان کنید .

سرانجام ، وقتی صحبت از بیمارانی می شود که;تحت دیالیز قرار می گیرند (فیلتر ادرار با دستگاه دیالیزر خارجی) ; خبر خوب این است که برخی از برنامه های ورزشی خاص برای انجام در حین جلسات دیالیز وجود دارد .

تغییراتی که به دلیل ورزش در کلیه ها رخ می دهد آسیب شناختی نیست

در نتیجه ، در بیشتر موارد باید تغییراتی در فیزیولوژی کلیه انجام شود.;هنگام ورزش ، بدن سازگار شده و به فعالیت پاسخ می دهد; فقط در صورت بروز علائم شدید باید نگران باشید.

اگر در عملکرد کلیه خود شک دارید یا متوجه تغییراتی در ادرار شده اید ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

 

منبع 

 

قرص سایمتیدین، موارد، نحوه مصرف و عوارض آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *