پزشکی و سلامت

دیابت و ورزش

دیابت و ورزش

دیابت و ورزش

ورزش می تواند کمک زیادی در کنترل دیابت کند ; اما این مهم است که بدانید چه ورزش هایی را می توانید انجام دهید.
دانستن بهترین تمرینات برای افراد دیابتی ; بخش مهمی از کنترل شرایط آنهاست. در کنار دارو و رژیم غذایی مناسب ، ورزش یکی دیگر از روشهای عالی تنظیم قند خون است.

دیابت نوعی بیماری غدد درون ریز و متابولیک است که ; منجر به کنترل ضعیف قند خون می شود. با این حال ، این فقط مربوط به گلوکز نیست ، دیابت همچنین بر میزان چربی ها و پروتئین های بدن تأثیر دارد.
علت این مشکل سطح هورمون انسولین در بدن است ;ممکن است بدن به اندازه کافی برای کاهش قند خون انسولین تولید نکند ، یا ممکن است دیگر کار نکند زیرا بدن مقاومت ایجاد کرده است.

انواع دیابت

اگرچه انواع مختلفی از دیابت وجود دارد ; اما دو مورد شایع ترین آنهاست . دیابت نوع یک، زمانی است که بدن انسولین تولید نمی کند ; و این به طور کلی چیزی است که افراد از کودکی به آن مبتلا می شوند. اگرچه ، همیشه اینطور نیست. از طرف دیگر ، دیابت نوع ۲ معمولاً جایی است که بدن مقاومت به انسولین ایجاد کرده است. این امر بیشتر در بزرگسالی و زندگی بعدی بروز می کند.

افراد دیابتی نوع ۱ مجبورند انسولین را در خون خود تزریق کنند تا غیبت آن را جبران کنند;افراد دیابتی نوع ۲ می توانند داروی خوراکی مصرف کنند ; یا سطح قند خون را کاهش دهند یا ورود آن به سلول را تحریک کنند.

صرف نظر از نوع دیابت ، هرگونه درمانی همیشه باید با یک رژیم غذایی دقیق و ورزش بدنی همراه باشد; به همین دلیل مهم است که بدانید بهترین تمرینات برای بیماران دیابتی چیست و چه اقدامات احتیاطی را باید انجام دهند.

مزایای ورزش برای دیابت :

ورزش باعث تحریک ورود قند به سلول ها می شود;هنگام ورزش ، ماهیچه های شما به انرژی نیاز دارند و از آن گلوکز می توان انرژی تولید کرد;بنابراین ، انجام ورزش به عضلات می گوید که قند خون را برای تولید انرژی جذب می کنند.

ورزش به کنترل وزن بدن کمک می کند. افراد دیابتی باید وزن خود را به دقت تماشا کنند و از اضافه وزن یا چاقی به هر هزینه جلوگیری کنند;چربی اضافی عمل انسولین را دشوار می کند.

ورزش کمکی برای داروهای دیابت است. وقتی افراد دیابتی یک تمرین منظم و کنترل شده را انجام می دهند ، در نهایت کاهش دوز انسولین یا داروی خوراکی که در میان مدت استفاده می کنند ، کاهش می یابد. این می تواند به جلوگیری از عوارض جانبی دارو کمک کند.

این باعث کاهش خطر قلبی عروقی می شود;دیابتی ها یکی از گروه های با بیشترین خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی هستند;قند خون بالا برای مدت طولانی به شریانها آسیب می رساند ، و این باعث افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی می شود.

ورزش بدنی کلسترول ، فشار خون و قند خون را کاهش می دهد و منجر به کاهش خطر قلبی عروقی می شود.

اقدامات احتیاطی قبل از ورزش

افراد دیابتی قبل از ورزش باید اقدامات احتیاطی خاصی انجام دهند و مهم است که ; به آنها بچسبید تا ورزش به نتیجه نرسد که وضعیت آنها بدتر شود.

یکی از موارد اساسی که باید بدانند سطح قند خون آنها قبل از شروع ورزش است;اگر بسیار کم باشد ، آنها باید چیزی بخورند که قند خون آنها را بالا می برد. اگر بسیار زیاد باشد (بیشتر از ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر) ، بنابراین آنها دیگر نباید انجام دهند.

اندازه گیری قند خون پس از اتمام آن نیز مهم است ; زیرا به طور معمول به میزان قابل توجهی کاهش می یابد ، و این می تواند منجر به هیپوگلیسمی شود. اگر بیش از نیم ساعت ورزش می کنید ، بهتر است که مقداری کربوهیدرات مصرف کنید.

سرانجام ، هیدراتاسیون بسیار مهم است;نه تنها باید هنگام ورزش آب بنوشید بلکه باید حداقل یک ساعت قبل از شروع کار آب بنوشید.

بهترین تمرینات برای افراد دیابتی چیست؟

گزینه اول یک ورزش هوازی مانند شنا ، دویدن یا دوچرخه سواری است;جذب اکسیژن در طی این فعالیت ها باعث تحریک متابولیسم شما می شود و در عین حال توده های عضلانی را فعال می کند که قند خون را جذب می کند.

اما افراد دیابتی نیز می توانند تمرینات قدرتی را در سالن بدنسازی انجام دهند ; تا زمانی که شما این کار را تحت نظر و بعد از مشورت با پزشک انجام دهید. مربی شما باید محدوده هایی را که مناسب شماست ، بداند.

در آخر اینکه ، تمرینات کششی و انعطاف پذیری می تواند برای افراد دیابتی بسیار مناسب باشد;در این حالت ، ورزش سطح گلوکز خون شما را پایین نمی آورد ، اما به محافظت از مفاصل شما ناشی از قند زیاد کمک می کند.

 اگر دیابتی هستم باید ورزش کنم؟

بدیهی است که پاسخ روشن بله است. تمام دیابتی ها باید دارو ، رژیم و ورزش را حفظ کنند.

در شرایط کنترل شده ، و همچنین به طور دقیق میزان قند خون آنها کنترل می شود.

اگر مبتلا به دیابت هستید ، باید با پزشک خود مشورت کنید که کدام ورزش برای شما مناسب است ; و چه اقدامات احتیاطی را باید انجام دهید; با گذشت زمان ، اگر پایدار باشید ، فواید بسیار بیشتری را متوجه خواهید شد فقط کنترل دیابت.

همچنین در شروع کن بخوانید : کافئین و ورزش

یکی از منابع : fitpeople.com

 

رابطه کلیه و ورزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *