پزشکی و سلامت, رژیم و تغذیه

خطرات رژیم غذایی ضعیف و مکمل های بدن سازی

خطرات رژیم غذایی ضعیف و مکمل های بدن سازی

خطرات رژیم غذایی ضعیف و مکمل های بدن سازی

بدنسازی با مردان و زنان در هر سنی و حتی در بین نوجوانان رواج بیشتری پیدا کرده است;بسیاری از جوانان می روند تا بدن خود را به حالتی از افراط و تفریط برسانند اما خیلی زود گیر می افتند;و دچار خطرات رژیم غذایی ضعیف و مکمل های بدنسازی می شوند;

غالباً بدنسازان آماتور رژیم غذایی و مکمل های بدنسازی را خودشان برنامه ریزی می کنند;این یک عمل خطرناک است;مکمل های ضعیف و یک رژیم غذایی بدون پروتئین یا با پروتئین بسیار بالا خطرات زیادی را به همراه دارد و حتی می تواند منجر به عوارض جانبی دائمی شود.

خطرات مربوط به رژیم در هنگام بدنسازی

پروتئین بیش از حد

یک اشتباهی که اغلب ورزشکاران مرتکب می شوند برنامه ریزی درستی از میزان مصرف پروتئین آنها نیست;رژیم های غذایی آنها معمولاً رژیم های غذایی گوشتی هستند که مکمل های دیگر را نیز به آنها اضافه می کنند;آنها معمولاً به اندازه کافی نمی دانند که چه کاری انجام می دهند و درباره مقادیر یا انواع مکمل هایی که استفاده می کنند فکر نمی کنند.

این به طور طبیعی به دلیل این باور غلط است که هر چه پروتئین بیشتری مصرف کنند ;عضلات سریعتر رشد می کنند. واقعیت این است که بدن ها با هم متفاوت است. همه نیازهای پروتئین مشخصی دارند که نباید از آنها تجاوز کند.

گاهی اوقات ، این بدان معنی است که پروتئین اثر مطلوبی ندارد;به جای ایجاد توده عضلانی بیشتر ، به کلیه ها آسیب می رساند;این امر به این دلیل است که کلیه ها باید مقدار زیادی از اوره را که از طریق متابولیسم پروتئین ها تولید می شود،; از بین ببرد. حتی می تواند دفع کلسیم ادرار را افزایش داده و خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد.

در نتیجه ، اگر مقادیر زیادی پروتئین را برای ماه ها یا حتی سال ها مصرف کنید ;ممکن است کبد یا کلیه های خود را بیش از حد اذیت کرده و به آنها آسیب برسانی و دچار خطرات رژیم غذایی ضعیف می شوید;

کمبود غذای تازه و مکمل های بدن سازی

چیز دیگری که بسیاری از بدنسازان انجام می دهند ; رژیم گرفتن از رژیم های غذایی است که حاوی غذای تازه مانند میوه یا سبزیجات است’در طولانی مدت ، این می تواند باعث مشکلات قلبی عروقی شود و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های دیگر را افزایش دهد. این رژیم ها عموماً تایید نشده و مضر هستند.

استروئیدهای آنابولیک برای مکمل های بدن سازی

استروئیدهای آنابولیک از تستوسترون ، هورمونی تولید شده توسط بیضه ها تولید می شود;از طریق عمل آنابولیک ، تستوسترون بافت ماهیچه ای را ایجاد می کند ;سنتز پروتئین و رشد سلول را تحریک می کند ;استفاده از پروتئین را بهبود می بخشد و تعادل نیتروژن را تضمین می کند. علاوه بر این ، انرژی ذخیره شده از کربوهیدرات ها را افزایش داده و اکسیداسیون چربی ها را بهبود می بخشد.

با این وجود ;هرچه این همه به نظر برسد ، خطرات رژیم غذایی ضعیف بالقوه ای دارند;این داروها می توانند بر روی سیستم های مختلف بدن مانند سیستم قلبی عروقی ، غدد درون ریز ، اندام های تولید مثل ، دستگاه گوارش ، سیستم عصبی و پوست تأثیر منفی بگذارند.

خطر عوارض مصرف استروئیدها زیاد است

– بین ۸۰ تا ۹۰ درصد. این بدان معناست که از هر پنج کاربر چهار نفر عوارض جانبی ناخواسته را تجربه می کنند;شایع ترین مشکلات آکنه ، ژنیکوماستی ، علائم کشش و کوچک شدن بیضه ها است.

بسیاری از این عوارض قابل برگشت هستند ;و در صورت قطع مصرف دارو از بین می روند;اما برخی از عوارض جانبی مانند آلوپسی و علائم کشش دائمی هستند.

اگرچه خطرات رژیم غذایی ضعیف زیاد است ;اما عوارض جانبی جدی مانند عوارض جانبی قلب یا کبد کمتر دیده می شود;آنها بیشتر به دوز و مدت زمانی که شما آن را مصرف می کنید مربوط می شوند;هرچه بیشتر مصرف کنید و مدت بیشتری از آن استفاده کنید ، این خطر بیشتر است.

همچنین بخوانید :خوردنی هایی که انرژی شما را کم می کند

گرفتگی عضلات پشت کمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *