رژیم و تغذیه, سبک زندگی

تاثیر تغذیه بر خواب

امروز می خواهیم در مورد این بگیم که چجوری خوردن و نوشیدن ما بر کیفیت خوابمان تاثیر می گذارد ; بله از تاثیر تغذیه بر خواب می گوییم .

رابطه خواب و نغذیه غیر قابل انکار است ; خوردن مقادیر زیادی غذا یا نوشیدن الکل می تواند باعث از بین رفتن چرخه خواب شما شود
بنابراین حفظ یک رژیم غذایی مناسب می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد.

بدن در مرحله خواب هورمونهای مهمی مانند هورمون رشد  تولید می کند ;  بنابراین حفظ خواب به  اندازه و با کیفیت تاثیر مهمی در سلامتی و حفظ فرآیند طبیعی دارد.

 

بی خوابی می تواند مقدمه بسیاری از انواع بیماری های جدی باشد. یک فرد بالغ به طور ایده آل باید حداقل هفت ساعت در شب بخوابد تا بدن بتواند به درستی ترمیم شود : نه تنها این ، بلکه کیفیت مناسب خواب نیز با کاهش سطح استرس مرتبط است.

 

الکل برای خواب مناسب بد است

مصرف الکل باعث کاهش چشمگیر کیفیت خواب شما می شود. وقتی مشروبات الکلی می نوشید ،شاید خواب شما زیاد شود اما نوع و کیفیت آن برای استراحت نیست و رفع خستگی  نمی کند. همچنین احتمال زیاد در طول نیمه شب چندین بار بیدار شوید.

این امر با ترکیب الکل و کافئین حتی بدتر می شود. وقتی این کار را کردید : شاید اصلاً نتوانید بخوابید. این ترکیبی است که باید در هر زمان ممکن از آن اجتناب کنید.

 

وعده های غذایی سنگین

انواع خاصی از غذاها می توانند برای دستگاه گوارش شما بد باشند.  گاز ، رفلاکس اسید ، اسهال … همه اینها می تواند کیفیت خواب شما را پایین بیاورد.

قبل از خواب به طور معمول باید از خوردن بیش از حد غذا یا مقادیر بیش از حد چربی خودداری کنید. کارشناسان توصیه می کنند که بعد از دو ساعت از آخرین غذا خوردن ، به رختخواب نروید. این به شما کمک می کند تا از مشکلات رفلاکس اسید جلوگیری کنید

 

در مورد حبوبات ، آنها احتمال احساس نفخ را افزایش می دهند ; دلیل این است که آنها در روده تخمیر می شوند. به همین ترتیب ، اگر دنبال خواب سبک هستید بهتر است که آنها را برای شام نخورید..

باید در مورد نحوه استفاده از ادویه جات دقت کنید ; آنهایی که تند یا تحریک کننده هستند می توانند احساس نفخ بودن به شما دهند یا باعث رفلاکس اسید شوند .

غذاهایی که به شما کمک می کنند بهتر بخوابید

ملاتونین ماده ای است که کیفیت خواب شما را تسهیل و بهبود می بخشد  ; می توانید آن را از ذرت ، گوجه فرنگی یا سیب زمینی تهیه کنید. اما ، آجیل هایی هستند که بهترین منبع این ماده هستند.

 

ملاتونین همچنین ماده ای است که بسیاری از افراد مکمل آن را مصرف می کنند ; این ماده دارای خاصیت آنتی اکسیدان است. آخرین مطالعات حتی آن را به پیشگیری از انواع خاصی از سرطان پیوند داده است.

 

 

دوز طبیعی حدود ۱ میلی گرم ۳۰ دقیقه قبل از خواب است. با این وجود ، ملاتونین وابسته به دوز نیست ; برای برخی از افراد ممکن است لازم باشد از دوزهای مختلفی استفاده کنید تا این کار به کار خود ادامه دهد. در صورت مصرف آن با تریپتوفان یا منیزیم ، اثر آن نیز تقویت می شود.

تریپتوفان یک اسید آمینه است که می توانید در محصولات لبنی ، تخم مرغ ، آجیل و جو دوسر پیدا کنید ; گنجاندن این غذاها در برنامه شام ​​شما می تواند به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند.

چه مقدار تغذیه تاثیر در خواب دارد؟

یک سری استراتژی های رژیم غذایی وجود دارد که می تواند کیفیت استراحت شما را بهبود بخشد ; اجتناب از غذاهای تند ، الکل و موادی مانند کافئین ; برای صرف شام احتمال ابتلا به بی خوابی را کاهش می دهد ;  در عین حال ، آنها به شما کمک می کنند خواب آرام تری داشته باشید.

همچنین خوب است که سعی کنید سطح ملاتونین و تریپتوفان را افزایش دهید ; با انتخاب غذاهایی که سرشار از این مواد هستند می توانید این کار را از طریق تغذیه انجام دهید

گزینه خوب دیگر مصرف مکمل ها است ; یک پایه خوب برای مصرف ۱ میلی گرم ملاتونین هر روز ، ۳۰ دقیقه قبل از خواب است .
پس از انجام این کار ، می توانید اثربخشی دوز را ارزیابی کنید ; در صورت لزوم ، می توانید در آن تغییراتی ایجاد کنید.

مؤثرترین فرمولاسیون ملاتونین آنهایی هستند که حاوی تریپتوفان یا منیزیم  هستند.
اینها می توانند به شما در بهینه سازی روند استراحت و روند هورمونی کمک کنند ; همچنین می تواند مکانیسم های بهبودی بدن را در هنگام خواب بهبود بخشد ; همچنین محققان مصرف مکمل های ملاتونین را با کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ها مرتبط دانسته اند .

این موارد تنها بخشی از تاثیر تغذیه بر خواب است  ; بنابراین با رژیم درست غذایی ، اهمیت خواب مطلوب را فراموش نکنیم .

 

منبع

 

 

 

رژیم کتو (keto) قسمت دوم : خوردنی های مجاز و عوارض احتمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *