پزشکی و سلامت

بدخوابی و بی خوابی: علت ها و دلایل

بدخوابی و بی خوابی: علت ها و دلایل

عدم استراحت کافی در شب یا خوابی بدون آرامش باعث می شود ; فردای آن شب شبیه مسیری با سربالایی شدید شود . کمبود انرژی ، مشکلات تمرکز ، کارایی پایین و خلق و خوی بد ; ویژگی های اساسی برای کسانی است که مشکل  بدخوابی و بی خوابی دارند.

قبلا مقاله ای با عنوان اهمیت خواب در ورزش صحبت کردیم ; اگر شما هم مشکل نخوابیدن یا بدخوابی به ویژه در شب دارید با ما همراه باشید تا دلایل بدخوابی را بدانیم.

دلایل بدخوابی و بی خوابی

تغییرات روحی

کسانی که از افسردگی رنج می برند یا اضطراب بیش از حد دارند ; می توانند دچار اختلال خواب شوند. این به این دلیل است که ذهن در رسیدن به حالت آرامش،ناکام است.

تماشای تلویزیون در رختخواب

اگرچه ممکن است برای بسیاری از افراد خوشحال کننده باشد ; اما اثبات شده است که بر استراحت ما تأثیر می گذارد. طبق برنامه ای که به شما نگاه می کنید ، مغز درحالت فعالیت ثابت باقی می ماند. محرک های بینایی و شنوایی باعث تحریک بیشتر در بدن می شود.

استفاده از تلفن همراه در هنگام خواب

مانند نکته قبلی ، استفاده از تلفن نتیجه منفی برای خواب دارد ; به عنوان یک محرک عمل می کند و اجازه نمی دهد مغز به حالت آرامش برود. علاوه بر این ، روشنایی صفحه در تاریکی ، برای چشم مضر است.

مشکلات و استرس

این یک مسئله واقعی است که در حال حاضر مشکلات روزمره افراد زیادی وجود دارد که روزانه با آن روبرو می شوند ; کودکان ، آموزش ، امنیت شغلی و اقتصاد غیرقابل انکار است.

فکر کردن برای هر دقیقه راه حل های مربوط به هر مسئله مانع از بسته شدن چشم و آرامش می شود ; به همین ترتیب ، شرایط استرس زا باعث انقباضات عضلانی دردناک و ناراحت کننده می شود.

مصرف کافئین و قندها علت دیگر بدخوابی و بی خوابی

برخی از محصولات علاوه بر قهوه ، حاوی ماده ای هستند که فرد را از خواب باز می دارد ; قهوه ، چای ، نوشابه و شکلات دشمن خواب هستند.

ورزش کنید و از مصرف الکل خودداری کنید

تمرینات شبانه. درست است که انجام فعالیت های ورزشی می تواند باعث خستگی فرد شود;خستگی رابطه مستقیمی با خواب ندارد.

به افرادی که می گویند “من مشکل بدخوابی و بی خوابی دارم ” توصیه می شود صبح ها تمرینات بدنی انجام دهند;اگر کمی قبل از رفتن به رختخواب انجام شود ، بدن پر از انرژی است.

نوشیدنی های الکلی: این نوع نوشیدنی ها به طور کلی بر بدن تأثیر می گذارند;ممکن است که در ابتدا فرد موفق به خواب شود. اما استراحت مناسبی نخواهد داشت و در آغاز روز جدید ، عواقب بدتر از بی خوابی است.

محیط 

لازم است محیط برای خواب خوب مساعد باشد;برای اینکه بدن به حالت آرامش کامل برسد ، باید تمام حواس در تعادل باشند.

تخت راحت و لمس نرم ضروری است. تاریکی تضمین می کند که بینایی شما سرگرمی پیدا نمی کند ; بنابراین چشمان خود را می بندید. بویایی نیز به حساب می آید و در صورت تحریک با بوی بد یا محیط های سنگین ، اثر مطلوب حاصل نمی شود. همین کار با شنیدن اتفاق می افتد ، برای استراحت واقعاً ، شما نیاز به سکوت دارید.

خواندنی های تامل انگیز و تحلیلی

در حالی که خواندن می تواند یک عادت خوب برای استراحت باشد ، باید بدانید که چه چیزی را بخوانید. خواندن که باعث تأمل یا تحلیل می شود ، مغز را فعال می کند.

وضعیت بدن

شما باید هنگام خواب موقعیت صحیحی را انتخاب کنید. بعضی اوقات به دلایل بیرونی مانند بیماری ها ، صدمات و غیره نمی توانید راحت ترین موقعیت را پیدا کنید. شما باید یک موقعیت را انتخاب کنید و تا زمانی که به خواب نروید در آن حالت بمانید.

اگر در خواب مشکل دارم چه کنم؟

کسانی که از اختلالات خواب رنج می برند باید با شناسایی علت واقعی شروع کنند;توجه کنید این مشکل شما برای چند شب است یا همیشگیست. شما باید سعی کنید روی راه حل تمرکر کنید;حتی در صورت لزوم مراجعه به پزشک یا یادگیری تکنیک های ریلکسیشن را فراموش نکنید

در شروع کن بخوانید :لزوم گرم کردن قبل از تمرین

پیاده روی در زمان کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *