رژیم و تغذیه

آیا کربوهیدرات ها اعتیاد آورند؟

آیا-کربوهیدراتها-اعتیاد-آورند؟

آیا کربوهیدرات ها اعتیاد آورند؟

کربوهیدرات ها به تامین انرژی  لازم بدن به ویژه سیستم عصبی و مغز کمک شایانی می کنند;این نوع ماده در بدن انسان به شکل گلوکز در آمده و انرژی مورد نیاز را فراهم می کند.

در سال های اخیر ، مقالات زیادی آمده اند که نشان می دهد قندهای ساده با انواع خاصی از بیماریهای جدی مرتبط است;با این حال ، استفاده از کربوهیدرات ها در صنعت به عنوان طعم دهنده ها بسیار رایج است.

علاوه بر این ، قندهای ساده می توانند به حفظ مواد غذایی و ماندگاری بیشتر آنها کمک کنند. این به ویژه در مورد مرباها صادق است. اما شاید این مصرف قند ناشی از برخی عوامل دیگر مانند اعتیاد باشد.

تحقیقات در مورد کربوهیدرات ها

مقاله زیر از مجله بریتانیایی پزشکی ورزشی انگلیس ادعا می کند که ; شکر معیارهای لازم را برای اینکه یک ماده اعتیاد آور تلقی شود ; دارد. در حقیقت ، در حیوانات اثبات شده است که داروهایی مانند قند اثرات وابستگی و افیونی تولید می کند.

این تأثیر در انسان نیز اتفاق می افتد بنابراین شکر یک ماده اعتیاد آور است;بسیار مهم است که نسبت به میزان تحمل خودتان محتاط باشید ; به خصوص اینکه صنعت تمایل دارد با گذشت زمان مقادیر بیشتری از این مواد غذایی را استفاده کند. ما به سرعت به طعم و مزه عادت می کنیم و توانایی تشخیص کالایی که بسیار شیرین است ، از دست می دهیم.

این خاصیت اعتیاد آور که از گلوکز ساخته شده است ; در مورد کربوهیدرات ها نیز کاربرد دارد. با این حال ، کربوهیدراتهای ساده مضر هستند ; زیرا سریعتر جذب می شوند و استرس بیشتری روی لوزالمعده ایجاد می کنند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که قند باعث آزاد شدن انسولین می شود; که به سرعت سطح قند خون را کاهش می دهد;این منجر به هیپوگلیسمی بعد از فک پایین می شود که اشتها را افزایش می دهد و خطر مصرف کالری زیاد را افزایش می دهد.

شیرین کننده های مصنوعی به عنوان جایگزینی برای کربوهیدرات ها هستند؟

در سال های اخیر ، شیرین کننده های مصنوعی به جایگزینی محبوب برای قند تبدیل شده اند;یکی از این مزایا این است که آنها شیرین هستند ، اگر نه بیشتر ، اما کالری بسیار کمی دارند.

روی کاغذ ، این می تواند گزینه مناسبی برای کاهش مصرف قند و در نتیجه کاهش چاقی باشد;با این حال ، واقعیت این است که تأثیرات آنها بر مقاومت به انسولین هنوز ناشناخته است;به هرحال اختلاف نظر وجود دارد که مانع از نتیجه گیری مشخص با اطلاعات موجود امروز می شود.

علاوه بر این ، ما نمی دانیم که آنها در درازمدت و بلند مدت چقدر ایمن هستند;ما نیاز به تحقیقات بیشتری در مورد اثرات آنها بر روی بدن داریم تا ثابت کنیم که آنها به هیچ بیماری پیچیده ای پیوند ندارند.

اگر کربوهیدرات ها اعتیاد آور هستند ، راه حل چیست؟

یک راه خوب برای این کار ، بررسی برچسب های مربوط به محصولات غذایی است;غذاهای فرآوری شده غالبا حاوی مقادیر زیادی قند هستند که می تواند مضر باشد. اگر شروع به خواندن هر برچسب مواد غذایی کنید ، می توانید غذاهایی را که قند کمتری دارند انتخاب کنید.

راه دیگر برای کاهش مصرف قند ، اولویت بندی غذاهای تازه نسبت به غذاهای فرآوری شده است;افزایش مصرف میوه و سبزیجات باعث بهبود چشمگیر در کیفیت رژیم غذایی شما می شود.

علاوه بر این ، چنین مواد غذایی ، همانطور که نشان می دهد ; باعث افزایش مصرف فیبر شما می شود که به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند. آنها همچنین اشتهای شما را بهتر کنترل می کنند و باعث می شوند احساس سلامتی شما افزوده شودشود.

نتیجه گیری

کربوهیدرات ها تمام معیارهای لازم را که اعتیاد آور تلقی می شوند ، دارند;ما همچنین با اطمینان می دانیم که مصرف زیاد آنها می تواند برای سلامتی شما در طولانی مدت مضر باشد;به عنوان مثال ، کربوهیدرات ها با افزایش خطر چاقی و دیابت نوع ۲ مرتبط هستند.

با این حال ، به نظر نمی رسد گزینه های دیگری به شکل شیرین کننده های مصنوعی راه حل این مشکل باشند;ما هنوز نیاز به مطالعات بیشتری برای تأیید ایمنی طولانی مدت آنها داریم.

بنابراین بهترین گزینه مصرف قند با مسئولیت پذیری و اعتدال است;خواندن برچسب ها و انتخاب محصولاتی که میزان قند کمتری دارند را در پیش بگیرید. همچنین ایده خوبی است که میوه ها و سبزیجات بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

در شروع کن بخوانید :پروتئین سویا جایگزینی برای گوشت

یکی از منابع :www.mindbodygreen.com

آیا تمام دسر ها برای رژیم بد است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *